You are here

Бакнеж ...


Се прилепуваш, ја навалуваш главата да се избегне судир на носевите и мускулите на рамањата, вратот и грбот се повикани во игра од мозокот со деликатни задачи управувани во одговор на дразбите на усните и јазикот. Усните се полни со нервни завршетоци и кога устата се среќава со партнеровата, импулси се палат низ нервнатиот систем. Мозокот кажува белите дробови да работат посилно, срцето да бие позабрзано, жлездите лачат плунка повеќе и ја исполнуваат устата со сокови. Вилицата, едната која е подвижна се отвора колку што јазикот се протега...Потоа, како што јазиците се допираат, нервни сигнали јуришаат, адреналинот расте, артериите и вените се шират, срцевите удари се зголемуваат, можеби двојно. Усните набрекнуваат и ти добиваш пријатно дразнење. Крвта напливува на површината на кожата, што ти прави чувство на топлина, лицето благо се вцрвенува. Можеби ќе почнеш да се потиш.

Го вдишуваш топлиот здив на саканиот што како воздушен бран од возбуда го гали лицето твое, го испиваш наискап и лижеш љубовниот сок од устата на љубената. Овој љубовен ритуал или љубењето се нарекува предигра, поточно започнување на предиграта.

Во страственото љубење горат 6.4 калории на минута. За споредба во џогирање се губат 11.2 калории на минута. Само два мускула се потребни за да ги испрчат уните за бакнеж наречен цмок, меѓутоа во страственото љубење или француски бакнеж се активирани сите 34 фацијални мускули, а нивната работа повлекува ангажираност и на другите мускули од телото.

Љубењето е добро за забите. Усната шуплина се влажни изобилно во бакнувањето, a плунката ги штити забите од трошење и распаѓање.

Се смета дека постојаното бакнување е одбивач/заштита против стрес па дури и болка. Ова се сооднесува со потребата од врзување и љубов. Буди чувство на сигурност. А човековата потребата за врзување/дружење е природна исто колку и потребата за храна.

Метафората „бакнежот е храна на душата“ ја потврдуваат антроплогистите според кои докази се цртежите на пештерите каде мајката го храни младото со својата уста.

Од тоа камено време па наваму, бакнежот претпел варијации. Па има, платонско цмок бакнување, француски страствен бакнеж, холивудски бакнежи (air-kiss, само мимика во воздух), „blown kiss“ бакнежи што ги дуваме/испраќаме од дланканата на раката кон личноста што ја „бакнуваме“, брз краток бакнеж ...

Бакнежот како израз на грижа помеѓу родителот и детето, создава доживотно чувство на доверба. Бакнувањето на удреното место во детството или бакнување на болката за да ја снема. Ова понекогаш е подобро од лек, секој сака да биде сакан. Создава самодоверба.

Во приказните, бакнежот има магиска моќ. Бакнежот жабата ја претвора во најубав принц, Заспаната Убавица од долгата кома е разбудена со бакнеж, злите вештици ги здобрува и менува во мили девојки без грдосија. Во антички Рим постоел обичај да го бакнат саканиот/љубовникот пред смртта, според верувањето ова ќе ја сочува душата и зачува засекогаш жива на усните од љубовникот.

Бакнежот е резултат на природна внатрешна желба да ги бакнуваш усните на саканиот(та). Не се воздржувај, исполни си ја желбата и бакни !
Категорија: 
Теми: 

Comments

Vishz's picture

Aman sestro shto ti e so temive... kissovi sexoci mislish li ti za neshto drufo... ti treba dobro pleskanje tebe!!!!!!

macak's picture

Impresivno.. Vtor pat mi se cini vo tekot na poslednive nekolku dena. Si odbrala tema za koja ima dosta da se pisuva. A i da se vezba... Ne e samo da se stavi jazikot vo ustata na partnerot/partnerkata, tuku treba da se znae sto se pravi i sto se ocekuva da proizleze od toa...

Dali ne sum vo pravo... :-)

narcis*'s picture

точно така, љубовта е неисцрпна тема :)

tipka's picture

Vishz, жените се за убави работи, убави теми, поубава тема од тема љубов да си збориш со жена има ли? Ако не ти се свиѓа ти имаш проблем :-)

Башка, сајтов е пун теми, слободен избор по желба, читај друго, па и ти напиши нешто ако знаеш ! има место и за тебе :-)

escape's picture

типкава е во право :-)

и да, текстов има интересни информации ;)

green's picture

Koga ke diplomiras obidi se da magistriras na tema "Ljubenje". Siguren sum deka ke uspees ako vo magistarskata tema gi prilozis tekstovive sto gi objavuvas na bagra.net.mk :)))

pepelashka's picture

абе текстов само содржи некои информации (од интернет) за бакнеж презентирани во стил на пепелашка :)

Челик's picture

Поздрав до Пепељашка ;-)

Mucko's picture

Јас сум сосема против бакнежот (прашање е дали на моите дваесет и кусур години ВООПШТО сум бакнал некого). Преку него се пренесуваат бактерии, вируси, габички... а покрај со лигата на партнерот може да се дојде и до контакт со некој расипан заб.

Бакнежот им е својствен на лигушите и Лигушите и сите други што сакаат да се лигават. За преостанатите им сугерирам да почнат со допир, бакнежот да го прескокнат па да преминат на главното!

hiroshima's picture

Е ова ти е Pimp! :)

bikis's picture

Lele Mucko pilishtarec......:))) koga ke porasnesh, nemoj da se frustrirash zashto te odjebavaat devojkite....:))

tipka's picture

Јас сум сосема против бакнежот (прашање е дали на моите дваесет и кусур години ВООПШТО сум бакнал некого). Преку него се пренесуваат бактерии, вируси, габички... а покрај со лигата на партнерот може да се дојде и до контакт со некој расипан заб.

Добро е што мажите не мислат како тебе, па ги љубат жените секако и секаде, оставаш впечаток дека не само што не си бакнал жена туку не си ни **** ај да не речам :-)

Бакнежот им е својствен на лигушите и Лигушите и сите други што сакаат да се лигават. За преостанатите им сугерирам да почнат со допир, бакнежот да го прескокнат па да преминат на главното!

Овака, ништо од главното! Јас мислам сите жени ќе се сложат со моево мислење, а ти па ако се мислиш некој знајко, што не си коментирал на страната на Гоце, ете ти таму поглавно :-)

Mucko , Уште нешто ти си пример дека вакви текстови се потребни, да научиш ! Ова не е романтика, ове се информации.

Mucko's picture

Не треба да се бакнува Tipka

туку треба да се пипка

ако се мислиш некој знајко

да и' се качиш како зајко.

Вие другите таму, лигушите

подобро да почнете да пушите

оти од устата полна лига

на вистински маж му се дига!

tipka's picture

шо збориш бре зелен, врска немаш ништо ти ! не вреди муабет !

пс, женски zlochko пишува добра поезија за девојки

tipka's picture

Ќе живеам со нив ...засекогаш.

Ќе се сеќавам на твоите усни,

на очите, на косата,

на милувањата и врелите бакнежи.

Ќе останеш во моето срце

додека како скитник патувам по сокаците

личејќи на циганин кој го колне бога

и неговите чудни патишта господови

бидејќи го загубил единственото што го имал.

повеќе :

http://www.turlitava.com.mk/gjoko_jovanovski.htm

и сите оние кои пишувате можете да му испратите ваши стихови да ви бидат објавени песните на http://www.turlitava.com.mk/

поздрав :)

dreammaker's picture

Mucko :)) се грозиш да бацуваш и љубиш ?!?!? па не знам како тоа ти си замислуваш да добиеш од „главното“ со таков пристап :))

гоце's picture

Со пари ;)

dreamer's picture

Ti mucko nesto si mi bolen te gledam vaka ne si vo red nesto so psihata.

A i ne cini odma bam-bam, treba dolga predigra, baknezi, dopiri, sepotenje, igra, taka e povozbudlivo i kade-kade podobro

Mucko's picture

Да бе, треба долга предигра, која заради должината ќе заврши со тресење глупости (т.е. тресење на таквото, ако се осмели таа) и на крајот сите ќе останат среќни и невини.

brzi!'s picture

Информации за бакнежот, баш е добро,а и тема љубов е најубавата тема да се започне денот, а и вечерта :) пошо ја текстовите на пепелашка и ги праќам на девојка ми у меил и после као нешо ја романтичен, нежен и фин, разбираш, покажувам интерес :-)

reform's picture

Ама од тука се гледа дека пепелашка е ужасно искусна чим редовно постува приказни за љубов и такви ствари!!

Гоу Он пепи! ... Ју ар ЗАКОН! :) :) :)

П.С. Дон Жуан РулЗ!:)

narcis*'s picture

Мене лично ми се допаѓаат текстовите на пепелашка и прво нив ги читам иако темата се повторува - љубов, љубење - тема за млади, па ова е и добра промена, му фалеше на сајтот малку пофин женски стил, бидејќи зезалици и слично веќе има, дури и поозбилни теми има. Секој има свој стил, важно постои избор. Така да има за секој по нешто.

А текстов, овој пат навистина интересни информации ни соопштува

dreamer's picture

Ah, baknez.

Prekrasni ti se tekstovite Pepelashka.

Se topam dodeka gi chitam.

*) *) *)

strelcho's picture

Добар текст...Ми се прилапа :)))
П.С Mucko,тешко сељачиште си :)))