You are here

LIsta na Makedonski filmovi.

Naslov/reziser
Angeli na Otpad (Dimitrije Osmanli 1995)
Avstralija Avstralija (Stole Popov 1976)
Balkan-kan (Darko Mitrevski 1995)
Frosina (Vojislav Nanovic 1952)
Golemata Voda (Ivo Trajkov 2004)
Gypsy Magic (Stole POpov 1997)
Hi-Fi (Vladimir Blazevski 1987)
Ispravi se Delfina ( Aleksandar Djurcinov197
Istrel (Branko Gapo 1972)
Jad (Kiril cenevski 1975)
Jazol (Kiril Cenevski 1985)
Juzna Pateka (Stevo Crvenkovski 1982)
Kako ubiv svetec (Teona Strugar MItevska 2004)
Kolnati sme, Irina (NIkola Kole Angelovski 1973)
Kratovsko zlato (France Kosmac 1964)
Makedonska Saga (Branko gao 1994)
Makedonska Krvava Svadba (Trajce Popov 1967)
Mirno Leto (Dimitrie Osmanli 1961)
Miss Stone (Zivorad Mitrovic 1958)
Najdolgiot pat (branko Gapo 1976)
Neli ti rekov (stevo Crvenkovski 1984)
Nevoljite na pokojniot K K (Zdravko Velimirovic 1963)
Opasna baba (MIlcho Manchevski 1985)
Osveta (slobodan Despotovski 2001)
PO pat odam za pat prasam (Branko Gapo 1968)
Presuda Trajce Popov 1977)
Republikata vo Plamen (Ljubisa Gjeorgjievski 1969)
Samounistuvanje (Ertil Altanaj 1996)
Sezoni na nadez (svetozar Ristevski 2004)
So Tito niz Makedonija (Aco Petrovski 1957)
Solunskite atentatori (Zivorad Mitrovic 1961)
Srekjna Nova 49 (Stole Popov 1986)
Tetoviranje (Stole Popov 1991)
Zbogum na dvaesetiot vek ( Darko Mitrevski 1998)

Форум: 
Robomarket's picture

Да, има многу филмови од кои добар дел заслужуваат аплауз. И сега?
Шупаците од македонска телевизија место да ги издадат сите филмови на касета или ДВД. Сељаци глупи, старомодни, необразовани и неспособни за бизнис. Ја з\'г.

Цело Скопје го прошетав да најдам некои филмови за на крај да завршам само со Чичко Кумплуг(катастрофа снимка), Збогум на 20-тиот Век, Џипси Меџик и Тетовирање.

SaseSK's picture

Tetoviranje e edinstven igran film koj sto mi se dopagal
drugive se tesko sranje a posebno onie so Ilindenskoto Vostanie Pitu Guli Nikola Karev i sl :)))

Chima's picture

Јас слушнав дека може да се најде и Среќна Нова 49-та по тезгите на пазар , морам да го купам !

BugS's picture

- Мајсторе, да ми требоваш еден Брион, ако може.
- Брионот се потроши, има нешто појако, ако може.
- ?
- ;)
- Може.

Цепки. :)

aceva's picture

Трагично малку филмови, а ни тие малку не ми се изглеани. Стварно би било добро да се најдат некако на купче. Минатата година, јако богами -три филма, у однос на 0.25 годишно. Балкан-кан е грешно стаен во 1995 година, така да и оваа изгледа ќе помине со тројка. Сеа чекам да се деси Тајната книга од Владо Цветановски. Слушнав интерени гачки за тој филм...

PetarK's picture

Каталог на сите македонски филмови до 2003, за жал како и се друго, и сајтов на кинотекава не се ажурира.

[url]http://www.maccinema.com[/url]

Kikoman's picture

[quote]Трагично малку филмови, а ни тие малку не ми се изглеани. Стварно би било добро да се најдат некако на купче. Минатата година, јако богами -три филма, у однос на 0.25 годишно. Балкан-кан е грешно стаен во 1995 година, така да и оваа изгледа ќе помине со тројка. Сеа чекам да се деси Тајната книга од Владо Цветановски. Слушнав интерени гачки за тој филм... [/quote]

Гачки како на пример?

aceva's picture

Гачки како на пример? [/quote]

Катари, Македонија, сликаџија од *Петтиот елемент*, интересна музика, фини француски глумци, па фини македонски глумци, .... гачки што те тераат да чекаш, што знам... Сакам јас да гледам филмови македонски, секакви :kocka:

ГоранОдЧаир's picture

ја чекам сеа у кино да дојде оној „ ИЛУЗИЈА “ многу некако ми се бендиса на рекламата..мислам дека на 5ти Април во милениум ќе биде...а се работи за дете кое живее во фамилија каде таткото е пијаница (балкански синдром) и си гаи илузии за својата иднина...така барем накратко сфатив од рекламата..

пс... „Тетовирање“ каде може да се најде на divx, vcd...само не dvd..;)

[b] сцена од тетовирање[/b]
во цајканското комбе собираат шиптар:
ш: Зашто ми фатиле ?
ч:па што правеше?
ш: стопирав кола
ч: па не се стопира во вторник, бе...!!
ш: ај куку нон... или така нешо беше...;) :) :D

Robomarket's picture

Тетовирање...

Падо: На мајка ми и извадија тумор.
Управникот: Те извадиле тебе...божја казна.

или така нешто. :D

Букаро's picture

[i] Носиш пиштол а? Се правиш фраер а? Изиграваш прописи а!? или така нешто.[/i]

Таа е најаката од тој филм, а вие ја заборавивте љоковци едни.

Robomarket's picture

Не ќењај бе ЧЌембар. :D нај јако од тој филм е...АБЕ ЕЈ...ПОЛЕКА СО КРПИТЕ. ТОА СЕ ДРЖАВНИ КРПИ! Ти си само за таму :D

ГраСакоТ's picture

Сцена после секс на 101 на некое брдо во Скопје разговор помеѓу:

девојката на син му: -И што да му кажам сеа на син ти?
Кумплуг:- :D Ха ха :D ха :D ќе му кажеш на татко ти му е поголем. :o

Е ова не се заборава дефинитивно тхе бест (Самоуништување)

ultras`'s picture

Кирил Поп Христов во неговата животна улога и сцена, на креветот, кога сере се и сешто за татко му ..... - Еби се и ти и твојот усран Хитачи ... дркај, дркај педеруууу !!!!

Igor_81's picture

Најдобар филм е ТеТоВиРаЊе ТОП Е

Еј исус ако толку ти се пуши дојди испуши ми го Турчинов ХЕХЕХЕХЕХ

ако го сака некој со квалитетна видео снимка нека каже....

dimitar27's picture

Шубо вака коментари на теми од пред 4-5 годни, мераци :)

Реплики од Тетовирање има куп:

„тебе тоа травата у мозок ти израснала бе еј“
„Носиш пиштол, избегаваш пропис . .се праиш фраер а . .а а ?!?!?“
„Признај пизда ли ти материна ПРИЗНАЈ ! ! !“
И 200 други
А мене ми е најинтресен оној кога Столе Аранџелович му објансуе на Мето за тетовгажите (стално и го користам за заебанции):

„Ама ИЛко (овде Л-то е онакво меко-српско) тоа посЛе не се вади, тоа е за цеЛ живот“ :)

така уствари сконтавме дека тетоважа е за цел живот, све додека модернава технологија не го заеба и тоа, сега ласери, креми, ку*ци-палци . .и репликава на важи :)

De gustibus non est disputandum ! ! !

Ladykiller's picture

јас барав едно време квалитетна снимка од тетовиранје али после тоа се откажав.

би било закон ако набациш таква ствар.

фала

I'm Rick James... Bitch!

Evil_Genius's picture

Јас сеуште барам квалитетни снимки од Тетовирање, Самоуништување и Превртено.
Го поминав градов и видеотекиве и ненајдов апсолутно ништо корисно, се напнав многу.
Холивудски филм го симињаш од нет две недели пред официјална премиера џам слика... тетовирање неможам да го најдам ни после 20 години :( .
Да се најдеше некој да прочепкаше по тоа лавиринтите на МТВ да избришеше прашина од архивата...
_______________________________________________________________
It's nice to be important, But it's more important to be nice.

dimitar27's picture

Дома ги имам ТЕТОВИРАЊЕ, ЦРНО СЕМЕ и уште некој македонски филм плус, со добра снимка, ги купив од еден дечко, нон-стоп ми праќа мејлови, ЗВОНКО се вика . .следен меил кога ќе добијам ќе ти пишам овде адреса па контактисај го, има детето све, продава по 50-100 денара од филм, бадијала

De gustibus non est disputandum ! ! !

Evil_Genius's picture

Кул, ајде чекам меил. Да се посмееме малку на стари фори :)
_______________________________________________________________
It's nice to be important, But it's

Robomarket's picture

ПРЕВРТЕНО е да ти се преврти утробата од што е лошшш. аааухуху колку е само лош филмот. не само што нема врска со книгата него и ..абе ај што ќе ти зборам. чекај некој врнежлив ден и гледај го.

Chombe's picture

Мене ме бендиса „Големата вода“ од Иво Трајков. Го имам видено неколку пати у различни Блокбастер и Холивуд Видео рентаџилници, секција „иноземство“. Ако го немаш гледано, изрентај го, ОК е филмот.

Robomarket's picture

[quote=dimitar27]Дома ги имам ТЕТОВИРАЊЕ, ЦРНО СЕМЕ и уште некој македонски филм плус, со добра снимка, ги купив од еден дечко, нон-стоп ми праќа мејлови, ЗВОНКО се вика . .следен меил кога ќе добијам ќе ти пишам овде адреса па контактисај го, има детето све, продава по 50-100 денара од филм, бадијала

De gustibus non est disputandum ! ! !
[/quote]

димче ај прашај го дали го има Маклабас. Дознав дека режисер е Александар Станковски и мора да види тоа.

aceva's picture

Ацо Рембрант е супер за чашка муабет и многу го сакам и почитувам, првите половина час. После тоа е напорен, а баш таков му е и филмот. Ло-шо!

I'm Winston Wolf, I solve problems.

dimitar27's picture

Робо, МАКЛАБАС е старо филмиште . . онака полу-аматерски правено, све на све дал 10.000 евра или тогашни марки кошта. Ама АЦО е . .. уметник . . .е сега права е Ацева, после некое време замара, ама јас пошто ем пратам со чашките, ем и ја замарам, го слушам и саат-два . .
Во Маклабас е за прв пат мислам „крстена“ земјава како Маусоднија.
не веруем дека го има овој Звонко што го спомнуем. За беља па сега не ми стигаат мејлови од Звонко??? Марфи пак заебава.

De gustibus non est disputandum ! ! !

Robomarket's picture

Ацо Рембрант(хаха) не планирам да го седам на чашки ракија ама стварно бе ме копка да видам што филм направил. А пази има снимено и филм за Кокино уште пред да знаеме дека постои такво нешто. И тоа сакам да го видам. Море кога ќе размислам, дај да го седнеме Ацо Рембрант на некоја чашка ракија да му ги соберам филмовите а! Маусодонија и Пежо цццц :)

дамјан's picture

[quote]Во Маклабас е за прв пат мислам „крстена“ земјава како Маусоднија.[/quote]
Маусоднија како термин се појави и порано, во неговите емисии/радио-драма на 103јка (која ако не се лажам и ја прекинаа пред време). После од тоа искочи книгата „File: Дрогераш“. Па после Маклабас.

Маклабас е заебан филм - иако дури е прашање дали станува збор за филм или долгометражен спот/видео-перформанс - али сепак вреди да се види.