You are here

НОВ Англиско-македонски и обратно Речник

Речников е 100% македонски производ.
Посетете го сајтот [url]http://www.mic.com.mk[/url] и симнете ја shareware верзијата, инсталирајте фонтови (обавезно) ако веќе ги немате и терајте.
Ако сакате да слушате и изговор на англиските зборови симнете и тоа двата додатни фајла како што пишува таму.
Мене ептен ми се свиѓа, само уште крак да се најде (макар да не е скап па и би си го купил).

Форум: 
olivermk's picture

Конечно ова се бараше долго време.А за крак :)) ќе биде само жал ми е луѓето знам колку е тешко да се направи такво нешто.

korisnicko_ime's picture

Абе и мене ми е многу жал за луѓето, стварно! :( Ама ако најдеш кракче постувај го тука Те молам

Sani's picture

Jas si go kupiv i ic ne mi e zal, recnikot e super.

Bravos za inicijativata!!!!!!!!!!

korisnicko_ime's picture

Од кај го купи? и колку пари е? Може и јас? И сигурна си дека збориме за истиот речник? А тоа Активацијата значи некој сериски број или...?
Молиме те кажи, ми треба, преведувам нешто на комјутер па тоа copy на зборот ептен ми одговара.

Mic_Teach's picture

Стварно Ви е супер иницијативата за кракот, туку дали знаете дека тоа е „казниво со закон„ ;) а? Инаку јас сум програмерот на речникот и би сакал да ве охрабрам во давањето сугестии за него. Пишете што ви се свиѓа а што не.
За користењето на македонски фонт наместо македонска кодна табела сум свесен дека не е најдобро решение ама сакавме речникот да биде компатибилен и со Вин95 и оние компјутери (по фирми и сл) каде нема инсталирани кирилична подршка (а кој ги има во огромен број и се потенцијални корисници на речникот). Инаку не е никаков проблем да се промени за користење на кирилична тастатура и табела наместо фонт (само да најдам слободно време).
Фондот на зборови можеби и не е преголем (над 16000 англиски и над 18000 македонски) ама па затоа може да се проширува преку посебен прозор кој се вика ДОДАДИ.

Sani's picture

[quote]Од кај го купи? и колку пари е? Може и јас? И сигурна си дека збориме за истиот речник? А тоа Активацијата значи некој сериски број или...?
Молиме те кажи, ми треба, преведувам нешто на комјутер па тоа copy на зборот ептен ми одговара. [/quote]

Go kupiv na NGO saem, i kolku sto znam go nemase vo prodazba po prodavnici!
Informacii mozes da najdes na www.recnik.com.mk i na E-recnik@excite.com

inace e 1200 den.

Pozdravce

Mic_Teach's picture

Овде се работи за друг производ, МИЦ Речник а не е-речник и е наменет за брз превод без оптоварување со синоними, антоними, граматика и слично.
сајтот е како што кажа корисницко_име http://www.mic.com.mk

olivermk's picture

Епа идејата за кракот и не е баш добра али тоа ти е Македонија.Закони можеби има но никој не ги почитува.И јас мислев да правам Англиско-Македонски речник али одкако го видив вашиот се откажав затоа што нема смисла да создавам само конкуренција на олку мал пазар.Инаку ако немате забележано зборот ЗДРАВО е преведен како HALLO наместо HELLO.

Mic_Teach's picture

Bazata za zborovite e prezemena od srpsko - angliski rechnik (www.krstarica.com kade hallo e i alo i zdravo, a za hello ima samo zdravo) a zoshto go nema hello - veze nemam.
Ke reagiram kaj lugevo shto vnesuvaat vednash da se ispravi toa.
Za krakot se zezav, koj go krakne so sreka, poshto jasno mi e deka kaj nas najjalovata rabota bi bilo da se tuzis so nekogo za avtorski prava ili piraterija.

korisnicko_ime's picture

Камо бе кракче браќа и сестри за ова речников??? Еве чоекот си кажа дека кој го кракне... со среќа! Ајде хакери работете нешто у државава, очекуваме резултати од вас во најбрз можен рок.

Mic_Teach's picture

275 downloads од баграва... не е ногу лошо...

По повод скорешното излегуење (а можда и не толку скоро :-)))) на верзијата 2.0 од 01.09.2004 речникот е бесплатен, т.е. freeware.
За активација само пишете мејл на bobiav@freemail.org.mk со активацискиот број што се прикажува кај вас и со вашето име и презиме заради генерирање на клучот и ќе го добиете истиот бесплатно на мејл. Пишете и некое коментарче ако не ве мрзи :)

[Сменето на 1/9/2004 од Mic_Teach]

Delerium's picture

е кај да го најдам речников?

silly's picture

Казниво је???А која је казната а???А мојт и јас да го иам???Ај лепо вас мола

Mic_Teach's picture

Оди во “Преземања“ од Главното мени на баграва, па одбери “Македонски софтвер“ и ќе го најдеш. Или кликни на линков подоле:
[url]http://www.bagra.org/modules.php?op=modload&name=Downloads&file=index&req=getit&lid=40[/url]

Al1en83's picture

абе луѓе, знам дека е стар топиков ама БАШ НИЕДЕН линк не работи аман. Барав речник (главно англиско-македонско-англиски и слично) и заглавив дури тука. А ај сега да видам ќе биде ли некој добар да ми даде линкче едно до некој offline речник (мислам онаков што можам да го инсталирам и да ми преведува, по можност и цел текст) али да нема од оние глупости, во стилот плати „волку или онолку“ пари. Па кај се видело студент пари да има.