You are here

Животните се мои пријатели,јас не ги јадам пријателите

Без оглед на време и место, луѓето насекаде уживаат во универзалниот човечки ритуал на јадење и ги планираат оброците според тоа дали се вкусни, хранливи, економични и лесни за спремање.

Од мојата мудрост и проучување, која не е под влиание на времето, дознавам дека ние сме она што го јадеме.

Оваа мудрост влијаела и на многу мислители на денешницата и минатото како што се: Леонардо Да Винчи, Махатма Ганди, Питагора, Сократ, Плутарх, Рихард Вагнер, Шели, Џ.Г. Бајрон, Алберт Швајцер, Бенџамин Франклин... како и Платон, кралот Ашока, Акбар, Сер Исак Њутн, Волтер, Жан Жак Русо, Ламартин, Ралф Валдо Емерсон, Лав Толстој, Џорџ Бернард Шо, Рабиндранат Тагоре, Алберт Ајнштајн, Никола Тесла... многу славни музичари се исто така вегетаријанци: Мајкл Џексон, Пол и Линда Макартни, Џорџ Харисон, Дејвид Кесиди, Алис Колтреин, Ени Ленокс, Стиви Вондер, глумицата Брук Шилдс, како и големи спортисти: Едвин Мозес (светски рекордер во трчање на 400 метри со пречки), Роберт ди Костела (олимписки шампион во маратон) и многу други.

Се надевам дека во овој текст ќе најдете доволно информации за вегетаријанството и поттик за размислување да го примените и во сопствениот живот.

Многу одамна кога ќе видев на телевизија или во некое списание теми од стилот Грин Пис правел ова Грин Пис правел она, или околу вегетаријанството: ова јади ова нејади, први мисли што ми идеја послем тоа беа: -А бе ај у пичку матер кои се овие да ми попуват и кои се тие што сакаат да се делат од нормалното општество, и одма послем тоа заборавав на тоа што сум го прочитал и видел и не обрнував никакво поозбилно внимание.

Како што растев така растеше и мојата свест во мене...

Едно летно и убаво сончево утро галамата на моите комшии ме пробуди од длабокиот сон. Се протегнав еднаш и погледнав низ прозорецот за да видам што се случува. Не беше ништо сериозно обична расправија помеѓу Ристо (малски пијаница) и неговата жена. Пробав пак да заспијам но веќе сонот беше скршен. Станав, се измочав, се измив раце, и лице и отидов до кујната за да си турам едно жестоко млеко. Додека го правев тоа ми текна дека денес ми е роденден и излегов во дворот за да го испијам на раат, под дебелата сенка на оревот и свежиот воздух кој доајѓаше од Пелистер. Така уживајки си во млекцето во еден момент некои звуци ми пробрмчеа низ уши. Си велам Хммм да е Ристо? Не е Ристо да сонвам несонвам буден сум... Станав и го пратев звукот кој беше отприлика: Бхее е е, беее.... бехехехе... Звукот ме одведе до старата шупа, се приближив до вратата и полека ја подотворив, ѕирнав внатре но беше темно ништо не се гледаше. Ја подотворив повеќе и низ нозе брзо како молња ми претрча еден мал бел влакнест објект.

Прво што ми дојде на мисла беше “куче”, но одма по таа мисла ми дојде: ,,Џммм куче како куче праве: Ав, ав, а не бехехе”. Ја свртив главата преку рамото и кога ќе видам што ќе видам, едно мало исплашено влакнесто бело како снег Козе. Мајката си велам што правеш ти тука? Додека се гелдавме очи в очи ми дојде друга мисла. Си реков мора да е мојот роденденски подарок од мојот дедо. Се насмеав гласно и одма отидов да му се заблагодарам. Го начекав како гледа некоја досадна политичка емисија и му скокнав в прегратки... и избезумен викав: Фала дедо, многу фала, подарокот е прекрасен. Тој малку зашеметен од политичката емисија, а и малку збунет од мојата реакција ми рече: „Нема проблем мали, ај сега оставиме да гледам телевизија”. Цело тоа утро го поминав во друштво со мојот веќе омилен пријател, со Козата која се разбира доби и име... Марко (по мојот скоро отруен мачор). Одвај чекав да дојде 2 часот за да дојде мајка ми од работа и да и се пофалам за Марко. Дојде 2, се појави на врата мојата мајка и дете ко дете целиот избезумен и се пофалив за мојот подарок а таа мајка како мајка да некрше атер ми одговори: „Леле колку е симпатичен твојот подарок”.

Мојата дружба со Марко беше од утро до вечер, па дури и го имав научено да си игра со топка со мене. Еднаш го внесов дома и за малку што не ми беше скршена главата од страна на мојот дедо, едноставно Марко ми беше како брат.

Едно студено утро, зима беше, снег до колена од школо не беа пуштиле порано. Си идам накај дома со некое чудно предчуство... Се како што се приближувам накај дома тоа чуство станува се појако и појако, се приближувам до мојата куќа па до мојата порта ја отварам портата влегувам во дворот и првиот поглед е во еден леген а во него некое месо... Занемарувајќи ги тие раскрвавени парчина од месо. продолжувам да одам кон оревот, го поминувам и него... Следна глетка е крв на снегот и раскрварен нож, оставен на еден трупец кој го користевме за цепење на дрва. Тишината ме убиваше, никако да слушнам глас од Марко. Влегувам во шупата, а таа празна и темна... Се враќам на кај влезната врата на мојата куќа, го занемарувам пак леѓенот полн со некои меса и влегувам дома и само што ги видов очите на мојата баба се ми беше јасно. Како реприза ми се врати целата слика од моментот на влегувањето во мојот двор. Веќе ми беше јасно дека во леѓенот беше Марко. Збунет, готов да пукнам легнав и заспав... Знам дека одма заспав, сакав да запијам, сакав да ја напуштам реалноста од што ми беше тешко. Година и нешто наназад живеев со лажни мисли дека Марко е мој љубимец и дека е поклон за мојот роденден а уствари тој бил купен за да биде растен во нормални услови за да биде ранет со нормална храна и послем кога ќе има доволна тежина и месо на него да биде заколен и ставен во фрижидер за да се помине зимата...

Секогаш кога правеа манџа од него јас не јадев или јадев нешто друго, а сиромаштија ко сиромаштија, моите правеа манџи само од него немаа пари за да купат друго месо и јас едноставно целата зима ја поминав без да каснам месо. И да купеа друго месо јас не можев да јадам бидејќи ме потсеќаше на Марко.

Мислам дека тоа беше првата причина за моето откажување на месото. Втората причина беше една документарна емисија на некоја германска програма, а во неа имаше дебата на вегетаријанци и месојадци. Едните го бранеа јадењето месо, а другите имаа и видео материјали како животното се раѓа како живее и на крај како го колат. Тоа беше втората причина, а третата причина беше од многу книги кои ги имав прочитано околу вегетаријанството... И еве веќе 10 години не јадам месо и ич не се кајам за тоа. Напротив баш се гордеам.

Еве и неколку факти и мисли дека човечкиот организам не е прилагоден за месо.

Навистина човекот е крал на животните, бидејќи неговата бруталност ја ндминува нивната. Живееме од смртта на другите. Јас уште на млади години престанав да јадам месо - Леонардо Да Винчи

Моето сваќање е дека вегетаријанскиот начин на живот, со своето прочистувачко влиание врз човечкиот темперамент, најповолно би влиаел на најголемиот дел од човештвото - Алберт Ајнштајн

Кога човекот сака да убие тигар, тоа се нарекува спорт; кога тигарот сака да го убие него,тој тоа го нарекува суровост - Џорџ Бернард Шо

Јадењето месо е едноставно неморално, бидејќи подразбира убивање. Убивајќи, човекот непотребно ја потиснува во себе највисоката духовна способност - сочуство со живите суштества како што е самиот тој и нивно сожалување. Нарушувајќи ги сопствените чуства, станува суров - Лав Толстој

Чуствувам дека духовниот напредок бара во еден момент да престанеме да ги убиваме нашите ближни суштества за задоволство на нашите сетила - Ганди

Јадењето месо е убивање без повод - Бенџамин Франклин

Секој чин на непочитување на животот, или кој го занемарува животот, кој е рамнодушен кон него и го упропастува, е чекор кон тоа да го засакаме убивањето. Тоа решение човекот мора да го донесува секој момент. Никогаш последиците на погрешните решенија не биле толку длабоки и толку непроменливи како денес. Никогаш предупредувањето на Библијата не било толку значајно: Ставив пред вас живот и смрт, благослов и проклество. Изберете го животот,за и вие и вашите деца да можете да живеете - Ерих Фром

Кога човекот ќе го убие животното заради храна, тој ја занемарува својата глад за правда; човекот моли за милост, но не е спремен да им ја даде на другите. Зошто тогаш очекуваме милост од Бога? Не е праведно да очекуваме нешто што и самите не сакаме да го дадеме - Исак Башевис Сингер

Се додека луѓето ги касапат животните, меѓусебно ќе се убиваат. Оној што го сее семето на убиството и болката, не може да жнее радост и љубов - Питагора

Во Америка годишно за храна се убиваат околу 134 милиони цицачи и 3 милиарди птици. Меѓутоа само мал број на луѓе го доведуваат ова масовно сотирање во врска со производите што се појавуваат на трпезите.

Карактеристичен пример: во Тв реклама, кловнот Роналд Мекдоналд им вели на децата дека хамбургерите растат на “плантажи за хамбургери”.

Вистината не е така пријатна-комерцијалните кланици се како визија на пеколот. Додека болно завиваат, на животните му се одзема свеста со чекан, електични шокови или пиштол за контузија. Потоа ги бесат за нозе и со механизирани транспортери ги спроведуваат низ фабриките на смрта. Често се случува уште додека се живи да им го сечат гркланот или им отсекуваат парче месо.

Стара Грција и Рим

Етничките причини одсекогаш ги привлекувале бројните светски великани да ја прифатат вегетаријанската исхрана. Питагора, познат по својот придонес во математиката и геометријата, рекол: „Браќа мои, не ги валкајте телата свои со грешна храна! Имаме жито, имаме јаболка кои со својата тежина ги виткаат гранките и грозјето што се ниша на лозјето. Имаме сочни, слатки билки и зеленчук кој може да се зготве и омекне на оган. А не ни се кратени млекото ни медот кој мириса на мајчина душичка. Земјата обилно не рани со своите богатства, со својата недолжна храна и ни нуди гозби кои не подразбираат крвопролевање и колење. Само животните ја задоволуваат гладта со месо, и тоа не сите бидејќи коњите, говедата и овците се хранат со трева”.

Во еден есеј под наслов „За јадењето месо“ римскиот писател Плутарх пишува: „Можете ли да се запрашате која причина го навела Питагора да го отфрле месото? Што се однесува до мене, јас би бил посреќен да знам по која игра на случај и во која состојба на умот првиот човек ги ставил своите усни на месото и крвта на мртвото суштество, изнел на трпеза мртви, скапани тела и се осмелил да ги нарече храна деловите на тело кој неодамна пуштале гласови и крици, се движеле и живееле? Како неговите очи можеле да ја поднесат таа глетка на колење, сечење на грклани, дерење на кожа и черечење на екстремитети? Како неговиот нос можел да ја издржи таа смрдеа? Како сета нечистотија на таа материја не го одбила сетилото за вкус кое дошло во допир со туѓи рани и цицало сокови и крв од смртните рани? Секако, лавовите и волците не се тие што ги јадеме од самоодбрана. Напротив, таквите животни ги избегнуваме и колеме безопасни, кротки суштества што немаат канџи и заби кои можат да не повредат. За малку месо, ние ги лишуваме од сонце,светлина и живот на кое по раѓање и постоење имаат право”.

Потоа на месојадците им го упатиле следниот предизвик: „Ако тврдите дека сте по природа одредени за таква исхрана, тогаш лично убијте го она што сакате да го јадете. Но,сторетего тоа со лични помагала, без месарската секира, ластегарка и сл.

Здравјето и безмесната исхрана

Некогаш главно прашање во врска со вегетаријанската исхрана беше дали е здраво да се остави месото и останатата животинска храна. Меѓутоа,денес стана главно прашањето дали е поздраво да се биде вегетаријанец од месојадец. Врз основа на доказите што сега ни се доставени,се чини дека одговорот на обете прашања е:ДА

Денес од сите страни не засипуваат со докази за пресудното влиание на исхраната врз здравјето и долговечноста и се повејќе луѓето се свртуваат кон прашањето: дали е човечкото тело подобро прилагодено на вегетаријанската или на месната исхрана?

Во потрага по одговорот, треба да се земат во предвид две работи: анатомската градба на човечкото тело и ефектите на конзумирањето на месо врз телото. Луѓето месото го гарнираат на разни начини: ставаат кечап, каша, сос.. Го оставаат да одстои, го смекнуваат, готват и преобразуваат на безброј начини. Но,зошто таа фасада? Зошто толкав труд да се избегне јадењето на живо месо, какво го јадат вистинските месојадци? Многу нутриционисти, биолози и физиолози даваат убедливи докази дека луѓето всушност не се преодредени на месната исхрана. Физиолошки, човекот им е многу поблизок на тревопасните животни преживарите, одколку на месојадците...

-На пример,месојадците не се потат низ кожата; телесната температура ја регулираат со брзо дишење и плазење на јазикот.

-Од друга страна, тревопасните на кожата имаат пори преку со потење ја регилираат температурата и ги отстрануваат нечистотиите.

-Месојадците имаат долги заби и канџи за ловење и убивање на пленот,

-А тревопасните имаат кратки заби и немаат канџи. Тревопасните немаат остри предни заби за кинење на месото, кои се карактеристични за месојадците.

-Плунката на месојадците не содржи птијалин и не може уште во устата да ги раствора скробните материи;

-Плунката на тревопасните содржи пријалин и може да врши предварење на скробот.

-Месојадците лачат голема количина на солна киселина за подобро варење на коските;

-Тревопасните лачат малку солна киселина.

-Вилиците на месојадните се движат само горе-долу, додека вилиците на тревопасните одат и лево-десно за додатно џвакање.

-Месојадните течност земаат со лижење,а

-Тревопасните ја цицаат низ забите.Има многу такви споредби и човекот во секој случај се вбројува во физиономијата на тревопасните.

Така,од строго физиолошка гледна точка,постојат цврсти аргументи дека човекот не и е прилагоден на месната исхрана.

Варење на месото

Кога е еднаш во желудникот, на месото му требаат сокови за варење со висок процент на солна киселина. Желудникот на човекот и тревопасните создава солна киселина која е околу дваесет пати помала од таа кај месојадците.

Следната крупна разлика меѓу месојадците и вегетаријанците се гледа во дигестивниот тракт, каде се врши понатамошно разградување на храната, а хранливите состојки одат во крвта. Парчето месо е обична мрша и неговото распаѓање во телото создава отровни отпадни материи. Од таа причина месото мора бргу да се отстрани од организмот. Затоа месојадците имаат дигестивен тракт кој по својата должина не надминува три должини од на цело тело. Бидејќи човекот како и останатите животни кои нејадат месо, имаат дигестивен тракт чија должина изнесува дванаесет должини на целото тело, месото што брзо се распаѓа се задржува подолго, што резултира со извесни несакани токсични последици. Од тие токсини се погодени бубрезите. Овие витални органи, кои ги исфрлаат отпадните материи од крвта, стануваат преоптоварени од големиот прилив на отрови поради јадење на месо. Бубрезите на малд човек можат да излезат на крај со ова преоптоварување,но како човекот старее, така значително се зголемува ризикот од болести, т.е. оштетување на бубрезите.

Опасни хемикалии во месото

Во месото има и многу други хемикалии опасни по здравјето,за кои потрошувачите обично и не знаат. Во својата книга “Отрови во вашето тело” Гари и Стивен Нал ни даваат преглед на најновите трикови со кои се користат произведувачите на месо и месна храна.

Тие пишуваат:,,Животните се одржуваат во живот и се товат со непрестајно давање на средства за смирување, хормони, антибиотици и 2700 други лекови. Таа постапка почнува уште пред раѓање и продолжуво долго послем смртта. Иако тие медикаменти ќе бидат во месото додека го јадете, законот не бара да се наведат на производот”.

Здравјето го загрозуваат и натриум-нитратот и натриум-нитритот, хемикалии кои се користат како конзерванс за побавно пропаѓање на сувото месо и месните производи, вклучувајќи ги: шунката, сланината, саламата, виршлите и рибата. Овие хемикалии му даваат на месото светло црвен изглед така што делуваат на пигментите на крвта и мускулите. Без нив,природната сиво-кафеава боја на мртвото месо би ги одбила потрошувачите.

Болести во месото

Покрај опасните хемикалии,месото ги содржи и болестите на самите животни. Стуткани едно до друго во нечисти услови, со сила хранети и нехумано третирани, животните одредени за колење имаат склоност да навлечат многу повеќе болести од обично. Оние што се бават со проверка на месото се обидуваат да го отсранат неприфатливото месо, но поради притисок од индустријата и недостаток на време за темелни проверки, најголем дел од она што проаѓа е далеку понездраво одошто купувачот може да замисли.

Јас сум жив пример за квалитетот на вегетаријанската исхрана, повеќе од 10 години нејадам месо и можам да се пофалам дека во тој период на таква исхрана не сум имал никакви проблеми со моето здравје, за разлика од перидот кога јадев месо, и кога нон стоп имав проблеми и тегоби со стомакот а особено кога ке јадев пред спијање, а тој термин на јадење на месо е најопасен прибидејќи кога спијате организмот се одмара а тоа подразбира забавено работење на сите органи во телото така да парчето месо кое што се го внеле во телото бавно се пробавува а тоа резултира со труење на организмот.

Некој ќе речат: Ха, јас не можам да замислам јадење без месо или пример да некаснам од добро миризливата скара...хммм јас бев истиот и јас тоа го велев но све се може кога се сака кога јас станав вегетаријанец може секого...

Јадите за да живеете,а не живеете за да јадите.

Храната која е вкусна за устата т.е.јазикот не е корисна за телото што значи секогаш кога го задоволувате јазикот организмот ви вели: Ах бе мамето да ти го ебам пак ли ке ме мачеш и ке ме трујаш...

Е сега вие сами одберете кого ќе го задоволите и кого е поважно да го задоволите...јазикот или организмот...
Категорија: 

Comments

frajer's picture

текстот си е супер...
сепак мислам дека не треба да се претерува со ништо во животот, така да тука влегува и храната.
Имав еден пријател, русин беше батката, престанал да јаде месо на 30 години, станал макробиотичар. Почина на 46, срцев удар, лекарското објаснување беше дека организмот ги исцрпел ресурсите.Дека токму промената на исхраната довела до тоа. Очигледно не успеал да најде соодветна супституција за месото. Така да, ако како мал си јадел месо, не е пожелно да се престанува, бидејќи сепак телото се адаптира и има потреба од одредена храна и недостатокот на аминокиселини кои неможе да ги синтетизира може да биде фатална. Можеш да земаш Whey Protein или слично, ти гарантирам дека не е штетно...за секој случај:)
Не сакам да попувам, едноставно дел од моето искуство. Секогаш сум се залагал за почитување на изборот на секој човек.

ParkEtuS's picture

Откажувањето на месо и преминување во вегетаријанска исхрана МОЖИ да го намали ризикот на поедини болести поврзани со конзумирање на големи количини месо.НО,доколку не се придржуваме на избалансирана вегетаријанска храна,можи едноставно да го замените едниот ризик со друг.Не заборавајте НЕИЗБАЛАНСИРАНА исхрана е нездрава без разлика дали содржи месо или не.

frajer's picture

Сигурен сум дека има многу повеќе позитивни примери од промена на исхраната отколку негативни.
Ти го споменав горниот пример, бидејќи беше драстичен, и ми беше човекот добар пријател.
Инаку има многу случаи каде престанувањето со јадење на месо, помогнало при гадни болести, рак итн.

Но на мене друг ми е муабетот затоа што лично ме тангира..
Освен со прихранување, многу е тешко да ја исполнам дневната потреба на организмот..
имам пресметано дека ми требаат 320-350 грама протеин дневно за одржување на мускулите, а накај 400-430 кога сакам да качам маса..
на 40-40-20 режим сум веќе со години-
значи 40% протеини, 40%јаглехидрати, 20% масти...
така да дневно и вака некаде 80 грама протеини, ми доаѓаат од вештачки извори, Whey, Casein итн..
а храна...пиле, риба, јајца, млеко со малку маснотии, и она што го викаат црвено месо т.е. говедско и сл., но истото многу помалку, бидејќи спремањето е потешко..
Нема бе брат супституција за тие работи...
грав, соја, грашок итн... не е тоа тоа...не дека не ги јадам.. јадам јас се..
тофу, млеко од соја, сирење...
ај ако имаш совет или искуство за тебе или некој другар кој се занимава активно со спорт, кажи..
и на мене ми се здосади секој ден пиле, риба, jajца по 5 пати на ден да јадам.. ама нема друг начин:))

samsara's picture

Има многу бодибилдери вегетаријанци.
Еден од нив, веројатно најпознат од минатиот век, е Бил Прл. Фантастичен човек, неверојатно моќна душа. Информации на тема бодибилдинг-вегетаријанство, на пример, овде:

http://ksteveh.tripod.com/vegetarianbodybuilder.html

Се е во свеста, од таму и потребите, од таму и силата да се надминат некои навики.
Немам време да коментирам повеќе, можеби и нема потреба, кој сфаќа, сфаќа.

Лешеви, фала не!

iljo_boks's picture

ako ti kazat : izedi ispecheno prase ili ke ubieme drugo...sho bi naprail ti kako vegetarijanec? ( Ali G)

Bashka ne ja daam be sedmica.ti shto ti e?znaes kako e koa ke dojde nedela,ti chafkarashkash cel den i vecerta ti teknue deka ne raboti?!??!?!

ZisDead's picture

Сто пати сум ја проколнал седмица заради тоа. Гладен, полугладен или само настрвен ќе се излигавиш од помислата на еден сочен хамбургер, ќе заборавиш и дека е недела или дека е после 12 и одиш на лице место, а таму следува ладен туш, бацување на вратата на седмица. лошо.....

За вегетаријанциве само би рекол доста ќе е ние луѓето да не се убиваме, па за животните после ќе правиме муабет.

„Животните се мои пријатели,јас не ги јадам пријателите“
Ова ми звучи како да си карактер од некоја басна :)

ParkEtuS's picture

а овој твој текст ми звучи како да сакаш да се правиш интересен хо хо хо хо

venera001's picture

Месото можам да го отфрлам, ионака не сум некој љубител на месо - не ми е вкусно. Но никогаш не би можела да се откажам од млекото - кисело, благо, јогурт, павлака, сирење, кашкавал, пудинг, сладолед....... млекото е мое секојдневие. Дали постои некоја вегетаријанска толерантност во поглед на млекото и млечните производи?

TedBundy's picture

Паркетус треба да одговори.

Но,сепак...
Според мене нема точна дефиниција за вегетаријанец.Сама решаваш.

Има:
Софт Вегетаријанци
Хард вегетаријанци
Ултра Хард Вегетаријанци:)
и....Макробиотичари-Супер Ултра Хард

п.с. Млеко од соја и Млеко од ориз...хммммм многу вкусно!!!Пробај ги,Виталис ги произведува.
Млекото од соја го ставам во филтер кафе....и го јадам чисто:)

Robomarket's picture

Млеко од соја и Млеко од ориз

-a mleko od kokos? mmm m m :)

и го јадам чисто:)

-mleko se pie, sluchaj. :))

TedBundy's picture

Грешка!Млеко во прав.......:)

А пиле од млеко?:)

ParkEtuS's picture

постојат три групи на вегетаријанци:
1 лакто-ово вегетаријанци,кои нејадат месо,но јадат јајца,млеко и млечни производи

2.лакто вегетаријанци,кои нејадам месо и јајца,но во исхраната користат млеко и млечни производи.

3.веган-вегетаријанци се луѓе кои воопшто не конзумираат производи од животинско потекло вклучувајки месо,млеко,јајца и мед.

заедничко за сите е тоа дека животните имаат еднакви права за квалитетен живот.
да се биде вегетаријанец исто така значи да се обраќа малку повеќе внимание на исхраната,со цел одржување добро здравје.
Разновидната исхрана која уклучува овошје зеленчук и житарици ги обезбедуват сите потребни витамини и хранливи состојки во исхраната без месо.Со јадењето на махунарки,соја и производи од соја,и различни врсти на семки и (кикири,лешник,бадем,орев,фстак) се добиваат протеини за непречен раст и развој.Хранливи состојки кои исто така треба да бидат внесени во исхраната се:минерали-железо и калциум,и витамини-Д и Б12.

Има некои информации дека и млекото е штетно бидејќи во него содржи една супстанција која му овозможува на телето да му растат рогови а прибидејќи ние немаме рогови:-) таа супстанција останува во нашето тело а тоа предизвикува и некои несакани последици но за тоа во друга прилика и ова што сега е напишано е премногу за вас бидејќи да се биде вегетаријанец во Македонија значи дека си секташ доколку во сите други земји па и тука каде што сум моментално е сосема нормално ако не и позастапено.
Работев во ресторан во Нов Зеланд две години и нешто и можам слободно да дадам проценка дека повеќето од гостите нарачуваа вегетаријанска храна,особено жените.

AstralBoy's picture

Интересна тема, но сепак мислам дека стигнавме до зклучок дека сепак секој си решава што ќе јаде, а што не. Денес оваа тема е доста раширена и доколку некој се размислува за тоа може да најде многу информации затоа Паркетус не се труди толку. Земи пример од самиот себе, ти си престанал како резултат на нешто што ти се случило лично тебе т.е. од некое лично искуство. Мислам дека кога станува збор за начин на живеење, филозофија на животот, секој се држи до тоа што до тој период за него функционира. Неможеш на некого да му наметнеш како да живее, бидејки и исхраната во принцип е голем дел од нашиот живот. За некого тоа претставува задоволство и зошто да не продолжи, впрочем сите сакаме да бидеме среќни и задоволни, не? Јас не јадам месо веќе 2 години, и за мене тоа е задоволство, затоа јас си стојам до тоа, а пак за дедо ми, задоволство е 1кг. месо секој ден на трпеза и си тера брат, никој не го сопира, си може и си сака. Мене, на тебе, а и на други ни одговара овој начин на исхрана и чуството кое го имаме дека за нашиот опстанок не се убива. Се е до човекот, затоа не се труди толку.

"Многу одамна кога ќе видев на телевизија или во некое списание теми од стилот Грин Пис правел ова Грин Пис правел она, или околу вегетаријанството: ова јади ова нејади, први мисли што ми идеја послем тоа беа: -А бе ај у пичку матер кои се овие да ми попуват и кои се тие што сакаат да се делат од нормалното општество, и одма послем тоа заборавав на тоа што сум го прочитал и видел и не обрнував никакво поозбилно внимание.

Како што растев така растеше и мојата свест во мене..."

На самиот почеток даде убав пример, зарем не научи и ти нешто од тоа?

ParkEtuS's picture

ме терате да се повторувам:
кога грешиш а незнаеш дека грешиш неможеш да се поправиш,а кога знаеш каде грешиш еден ден ќе се поправиш.
оваа тема што ја објавив ја објавив од неколку причини а тоа се забава и рекреација,да видам што размислува македончето,да дадам накратко некои информации(информациите во темава се само 10% од целината ) така да кој го интересира повејќе трк до некоја веб страна и ќе дознае повеќе
не сакам да наметнувам на некого мои мислења само сакам да дадам информации а они нека си одлучат што сакаат

Robomarket's picture

Sekoe zivotno osekja bol i zatoa ne e pravedno da se ubiva stoka so chekan po glava. Toa, gledano od moja strana, e chisto etichki zosto ne treba da se jade meso od zivotno koe pretrpelo enormen bol za da najde na nechiva trpeza. Vtora prichina e nekvalitetnosta na mesoto, bez razlika dali e pileshko ili govedsko ili svinsko. Kako se odgleduvani ovie zivotni pred da bidat ubieni e za mnogu lugje chista misterija. Mozeme samo da si zamislime so kakvi ne proteini gi klukaat za da postigne potrebna masa za pridonesat povekje meso. Da ne zboruvame kolku se shtetni pushenite mesa, prisutnosta na ushi i opashki vo kolbasite, creva i iznutrici vo hot dozi...bljak. Dzabe. Pak jadam meso a bash bi sakal da se hranam iskluchivo na rastenija i riba. Spiking of riba, shto mislite, dali e pogreshno da se ubija i jade riba?

ParkEtuS's picture

велат дека рибата има супстанца која е како лепило за другите токсини,значи таа супстанца се лепе за цревата и ги запира сите други токсини и тие наместо да го напуштат организмот остануваат во нас
ако ве интересира повеќе имате низ интернет се

Chombe's picture

Ќе ти направам една шопска со патлиџан и пипер vs. кромид mix, купени од класик амерички супермаркет. Има вкус ко да јадеш подгреана најлон кеса. A и зеленчукот отиде у к*рац. Пола е генетски модифициран, растен со „ќутек“. Пр. помфрит од Мекдоналц, маумуеем, го вадам компирчено, 15 сантима, ко од лубеница да е делкан.

Додуше има и organic зеленчук, ама баш глеав едни жути бабури беа 3.99$ за пола кило. А одма карши две кременадли ми се смешкаа за 1.99$.

Иначе и ја сум вегетаријанец ама само за мезе. Не признавам мезиња со салами-шунки-пршути и останати свинштини.
Ракија иде само со шопска и нејзини деривации. Ко другачије каже, клевеће и лаже. :)

StormAngel's picture

Читакќи и пребарувајќи низ сторијата ми текна на серијата од Саут Парк...Фет Кемп!
Изборот го прави самиот човек,но штосот е во тоа што во последно време ептен се фетишираат причините зошто човек треба да е вегетаријанец.
На крај крајева,некој и не може да јаде месо,ама ретко кој одлучил да не јаде месо затоа што не може...сите фактички се кријат под ова---животните се мои пријатели.
Ако земе човек така да расмислува,сјебан е.
Затоа шо не мисли со своја глава и затоа што тој сака да не јаде месо,него,други мислат за него и му кажуваат шо да прави.
Секоја чест на исклучоците.
Јас себеси не можам да се замислам без да јадам месо...
Било тоа бурек со месо...или бело месо,или ватевер! Едноставно сакам.
Но ако еден ден се разболам од месо...или пак било што такво,сигурно дека ќе прекинам нели?
И тоа не дека Грин Факинг Пис ми рекол така,но само заради тоа што јас така сакам.
Како и да е,луѓето,т.е.ние треба сами да судиме што сакаме и што не сакаме да правиме.=))))))

Ај шот д шериф бат ај дидн`т шут д депјути.
Или,го убив еленот...ама ја убив и гладта во мене.=))))))) Или и купив на жена ми добра бунда.ахахаха
Занемарете го последниов пасус,слушав Боб Марли у момент и ми текна на тоа.
Бидете ми така...
Поздрав!=)
Најздрав=Јади месо

PassENGER's picture

Tekstot e odlicen. Ama ti deluvas ko da baras opravdanie. Se povikuvas na niza avtoriteti i nekoi gi citiras ... za da dades tezina na tvoite stavovi? Mislis deka ako samo ti stois zad napisanoto i proklamirano vegeterijanstvo toa ke ja nema potrebnata tezina? Gresis. Okej e toa.
Nesto ima i od drugata strana, retko e nesto samo crno/belo, ko sto znaes i samiot.
Fakt e deka covekot evoluiral pomedju ostanatoto i poradi vnesuvanje na meso vo ishranata koe sodrzi nekolku neophodi elementi za razvoj na intelektot inaku najverojatno ke sme ostanale na nivo na primati...
Fakt - vitaminot B12 e poveke od neophoden - coveckiot organizam ne go sintetizira i vo rastenijata nepostoi, se vnesuva kako takov samo preku hrana od zivotinsko poteklo. I taka natamu...
Sepak - izbegnuvanje na mesni prerabotki e toplo preporaclivo od pricinite koi gi navede, posebno sunkata, kolbasite i site nivni derivati so akcent na cadenoto meso! Dokazano kancerogeno vlijanie...
Ima uste mnogu, sepak, tekst na mesto, tema za razmisluvanje ... i umerenost vo se' neli?
Za kraj edna anticka mudrost i toa od Hipokrit licno, a idese nekako vaka:

" Dve tretini od hranata sto ja jademe - e za doktorite, edna tretina e za nas samite.

Pozdrav

;)

ParkEtuS's picture

ги набројав нив од причина бидејќи ако тие паметни умови се одкажале од месо тоа значи дека така и треба да биде...нивните умови во секој случај се поразвиени од нашите обичните луѓе така да со задоволство ќе застанам позади нив како некоја кукавица не ми смета тоа ако сакаш повејќе умови евети овде бидејќи јас не ги набројав сите

Глумци и филмски ѕвезди

* Apu (vegan) (on The Simpsons :-)
* Grant Aleksander
* Debbie Arnold
* Rosanna Arquette
* Richard & Leslie Bach (He is a writer, she was actress in the old Star Trek series (I think).) Source: Any of Bach's latest books (they say they are so).
* Anette Badland
* Alex Baldwin (US actor)
* Brigitte Bardot (French actress, animal activist)
* Angus Barnett (Square Deal)
* Drew Barrymore (vegan) Source: Jane Magazine, Premiere Issue
* Kim Basinger
* Alexandra Bastedo
* Meredith Baxter Source: Teen's Guide to Going Vegetarian
* Maureen Beattie
* Dirk Benedict (A Team)
* Candice Bergen ("Murphy Brown")
* Sandra Berkin
* Traci Bingham (Baywatch) Source: BBC Vegetarian Good Food mag, Nov1997
* Christopher Blake
* Gillian & Gayle Blakeney (Neighbours)
* Peter Bogdanovich (director) (vegan) (source: NEXP)
* Lisa Bonet (The Cosby Show)
* Blueberry Borovnisa
* Tracy Brabin
* Cathryn Bradshaw
* Lucy Briers (played Mary Bennet in 1995 "Pride & Prejudice") Source: "The Making of Pride and Prejudice" book
* "Downtown" Julie Brown (former MTV 'veejay'; now hosts her own TV talk show and has roles in Hollywood movies) Source: Vegetarian Times, Issue 232
* Faith Brown
* Nicola Bryant
* Kirk Cameron (Star of WB show "Kirk") Source: Teen's Guide to Going Vegetarian
* Dan Castellaneta (voice of Homer Simpson)
* Claudia Christian ("Babylon 5")
* Julie Christie
* Margi Clarke -- Margi's Christmas
* Rachael Leigh Cook (Film and Television Actress (The Babysitters Club, Tom and Huck, Carpool)/Model)
* Bo Corre (Eldorado)
* James Cromwell (starred in the movie "Babe") Source: article in my local newspaper
* Sara Crowe
* Peter Cushing
* Ted Danson (Sam in Cheers)
* Amanda Dickinson
* Madhuri Dixit (Indian Actress)
* Jenny Donnison
* Betty Driver
* David Duchovny (The X-Files) Source: TV Guide, Dec 21-27,1996 Issue
* Christine Elise (Emily Valentine from BH90210, and currently on ER.) Source: I interviewed her in May, 1995.
* Mike Farrell (actor, BJ Honeycutt in M*A*S*H)
* Pam Ferris
* Jerome Flynn (Soldier, Soldier)
* Michael J. Fox (Movie & T.V. Star) Source: Animal Rights and You (Ingrid Newkirk narrated cassette tape)
* Fiona Fullerton
* Jennie Garth ("Kelly Taylor" on Beverly Hills, 90210) (vegan) Source: Peta's animal times (Spring '96)
* Richard Gere
* Sara Gilbert (vegan)
* Sheila Gish
* Deborah Grant
* Jane Grayson
* Jill Greenacre
* Bob Gunter (screenwriter, Sandlot) (vegan) Source: personal friend
* Louise Milwood Haigh (Jodie in The Lodge)
* Daryl Hannah
* Woody Harrelson (Vegan) (Bartender on "Cheers!", Star of "Natural Born Killers") Source: Details Magazine
* Nigel Hawthorne
* Mariel Hemmingway (played in the t.v. series "Civil wars") (vegan) Source: veronica gids
* Sherrie Hewson (Maureen in Coronation Street)
* Dustin Hoffman (actor)
* Penny Horner
* Reina James
* Louise Jameson
* Jean Kasem (actress, and wife of Casey)
* Cheryl Kennedy
* Lindy Lawton
* Jarrett Lennon (young actor, in "Social Studies", UPN; formerly on "Cheers" as "Ludlow" etc) (vegan)
* Jennie Linden
* Rachel Lindsay (Sammy in Brookside)
* Joanna Lumley
* Cal Macaninch (The Advocates)
* Virginia Madsen (Stated on the Jay Leno show that she is a vegetarian.)
* Charlotte Martin (Susan Carter in The Archers)
* Bill Maynard
* Paul McGann (8th Doctor of Doctor Who) (vegan)
* Glenda McKay (Emmerdale)
* Ian McKellen
* Virginia McKenna
* Rue McLanahan (Golden Girls)
* Amanda Mealing
* Spike Milligan
* Hayley Mills
* Derin Moore
* Jessica Muschamp (Sharon in Neighbours)
* Stephen North
* Simon O'Brien
* Hazel O'Connor
* Maureen O'Farrell
* Shaunna O'Grady (Bev in Neighbours)
* Kate O'Mara
* Catherine Oxenberg
* Anne Parillaud (Nikita)
* Alexandra Paul (Baywatch)
* Anthony Perkins
* Polly Perkins (Trish in Eldorado)
* Rhea Perlman
* Mandy Perryment
* Cassandra Peterson (aka Elvira: Mistress of the Dark) Source: Vegetarian Times, October 1996
* River Phoenix (vegan, deceased)
* Brad Pitt (Interview With a Vampier, Legends of the Fall)
* Tracey Pollen (Family Ties)
* Natalie Portman (The Professional) Source: David Letterman Show, November 28,1996
* Pamela Power (Bread, UK TV)
* Jacqueline Reddin
* Joe Regalbuto (Frank Fontana on Murphy Brown) Source: Vegetarian Times, several years ago; also personal knowledge
* Linda Regan
* Eric Richard (The Bill, UK TV)
* Linus Roache (Actor, has appeared in West End (London), Films (eg. Priest) and on BBC tv.) Source: Vegetarian Society of the UK, 'Vegetarian Living' magazine (no longer in print), BBC 'Vegetarian Good Food' magazine.
* Abigail Rokison (Darling Buds Of May)
* Carol Royle
* Julia Sawalha (actress) (vegan) Source: Radio Times
* Jenny Seagrove
* Martin Shaw
* Brooke Shields
* Cathy Shipton (Casualty)
* Alicia Silverstone (clueless, batman and robin, the crush, the babysitter) Source: 17 magazine,June 1997
* John Gordon Sinclair
* Marina Sirtis (Star Trek)
* Rob Spendlove
* Terence Stamp
* Imelda Staunton
* Eric Stolz
* Jonathan Tristan Talbert Source: Teen Beat. BOP magazine
* David Thewlis
* Jonathan Taylor Thomas (Randy on Home Improvement) Source: TeenBeat Magazines, interviews with JTT
* Niels 'polleke' Tijssen (the dutch epuivalent of Corky (the mentally challenged actor)) (vegan) Source: the dutch tv-show Showtime
* Rita Tushingham
* Liv Tyler (actress and daughter of Steven) Source: Interview on the Rosie O'Donnell show, April 7
* Matthew Vaughan (Emmerdale)
* Tim Vincent (Children's Ward)
* Kristina Wagner (Felicia on General Hospital) Source: Health Magazine
* Lindsay Wagner (vegan)
* Clint Walker
* Sophie Ward (vegan)
* Tom Watt
* Dennis Weaver
* Tico Wells
* Ruth Whitehead (Emmerdale Farm)
* Spice Williams (vegan)
* Emma Wray
* Gretchen Wyler (Broadway and Television Actress)

поп ѕвезди и музичари

* Abnegation (punk rock band out of Penn.) (vegan)
* Bryan Adams
* Rose Alba
* Damon Albarn (lead singer of Blur)
* Rick Allen (Def Leppard)
* Dee Anderson
* Jon Anderson (singer with Yes) Source: Vegetarian Times (don't have exact date)
* Jon Anderson (lead singer of Yes, Visionary solo artist) Source: pretty well known fact
* Fiona Apple (vegan)
* Joan Armatrading
* Joan Baez (folk singer) Source: A Teen's Guide to Becoming a Vegetarian
* Gary Barlow (Take That) Source: internet
* Martin Barre (guitarist with Jethro Tull) Source: Jethro Tull 1995 tourbook. Also it was said on the concerts.
* Shirley Bassey
* Jeff Beck
* The Beloved
* Norman Blake (Teenage Fanclub)
* Blur
* Michael Bolton
* Elkie Brooks
* Peter Buck (REM guitarist)
* Charlie Burchill (Guitarist, Simple Minds) Source: Interview in French animal rights magazine (again)
* Kate Bush
* Terry "Geezer" Butler (Ozzy Osbourne Band)
* B52s
* BOYAA T.R.I.B.E (Samoan L.A Rap Act) Source: WOM Music Magazin 1995
* Montserrat Caballe (Opera singer) Source: Magazines and TV interwievs
* Vivian Campbell (Def Leppard) Source: Kerrang!, not sure about the issue
* Carcass Source: Aarschok Magazine and Carcass lyrics
* The Captain & Tennille
* Belinda Carlisle
* Gary Clail
* Neil Codling (Keyboardist with Suede) Source: interview in Expressen (swedish paper)
* Jessica Cody (vocalist for Brunswick Spirit) Source: The Daily Gleaner
* Leonard Cohen (Canadian poet and musician) Source: Toronto Vegetarian Assoc. 1996 pamphlet
* Phil Collen (Def Leppard) (vegan)
* Consolidated
* Julian Cope (British singer/songwriter/neo-Druid w/ cult following) Source: artist's LPs "Peggy Suicide" and "Jehovahkill"
* Elvis Costello
* Sarah Cracknell (St Etienne)
* Beverley Craven
* Peter Cunnah (Ream)
* Dick Dale (King of surf) Source: Watt July issue '96
* John Dankworth
* Dave Davies (Kinks)
* Carol Decker (Former lead singer of T'Pau - now has solo career.)
* Brad Delp (Boston - Vocals) Source: Boston's "Third Stage" album.
* Cathy Dennis
* Des'ree (British pop singer) Source: VH1 television
* Michael Diamond (Beastie Boys drummer/singer) Source: Grand Royal Magazine, No. 3
* Corinne Drewery (Swing Out Sister)
* Judith Durham (lead singer, The Seekers) (vegan)
* Bob Dylan (60's Folk Icon and Current Rock Star) Source: The Vegetarian Handbook by Gary Null
* Earth Crisis (Hardcore Band) (vegan) Source: Lyrics
* Earth Crisis (vegan)
* Melissa Etheridge Source: interview on VH-1 Naked Cafe
* Julie Felix
* Fini Tribe
* Peter Frame (music historian-rock)
* Michael Franks (jazz singer)
* Justine Frischman (lead singer of Elastica) Source: Seventeen magazine
* Edgar Froese (Founder and head of Tangerine Dream) Source: evident from various interviews and homepage
* Fugazi (straightedge as well)
* Peter Gabriel
* David Gedge (Wedding Present)
* Boy George
* Dizzie Gillespie
* Gary Glitter
* Kevin Godley
* Dave Goodman (original producer of Sex Pistols) (vegan) Source: Record Collector magazine
* Eddie Grant
* Martin Gore (Depeche Mode)
* Omar Hakim (drummer, formerly of Weather Report and Sting's first band)
* Kirk Hammett (guitarist with metallica) Source: mtv
* Vijay Hariharan (drummer for Puritan) (vegan) Source: personal acquaintance
* George Harrison (musician, Beatles/solo)
* Polly Jean Harvey (Rid of Me; To Bring You My Love)
* Julianna Hatfield Source: Seventeen magazine, Dec 1993
* Kirsty Hawkshaw (Opus III)
* Tony Hicks (Hollies)
* Doug Hoekstra (Singer/Songwriter (appearing at Bottom Line in NYC June 28th))
* Susannah Hoffs (ex Bangles)
* Steve Howe (guitarist with Yes, GTR, solo) Source: Vegetarian Times (don't have exact date)
* Chrissie Hynde (Pretenders)
* Billy Idol
* Indigo Girls
* Eddie Jackson (bassist for Queensryche)
* Joe Jackson
* LaToya Jackson
* James (the band, all vegan apparently)
* Wendy James (Transvision Vamp)
* Daniel Johns (Singer and guitarist of silverchair .) (vegan) Source: Llama Apprecation Society newsletter #6 silverchair fan newsletter.
* Daniel Johns (vegan) Source: Kerrang!
* Daniel Johns (lead singer of silverchair) (vegan)
* Eric Johnson (world famous guitar virtuoso, won grammy, cover of guitar player.) Source: personal aquaintance
* Howard Jones (British singer/songwriter)
* Martin & Gary Kemp (Spandau Ballet)
* Jim Kerr (Singer, Simple Minds) Source: Interview in French animal rights magazine
* Nik Kershaw
* Gladys Knight
* Edward Kowalczyk (Lead vocalalist of 'LIVE') Source: Tour Diary enteries for Secret Samahdi World Tour
* Kraftwerk
* Lenny Kravitz
* K D Lang (vegan)
* John and Yoko Lennon (rhythm guitar with Beatles, Formed Plastic Ono Band) (vegan) Source: Lennon by Ray Coleman
* Annie Lennox (singer, Eurythmics/solo)
* Living Colour
* Lisa Loeb (singer) Source: Metro Cafe - T.V.
* Lene Lovich
* Willy M (London Beat)
* Marilyn
* Johnny Marr
* Sarah McLachlan (singer/songwriter) Source - -- Nettwerk's WWW site
* Paul & Linda McCartney -- Linda's New Factory Source: VegSocUK - the McCartneys are VegSocUK's patrons
* Meatloaf
* Yehudi Menuhin
* Natalie Merchant (ex- 10,000 Maniacs)
* Moby (vegan)
* Morrissey (singer, also The Smiths)
* Larry Mullen Junior (drummer and founder of 'U2' band) Source: interview with larry and bono prior to current pop-mart tour
* Mutabaruka
* Olivia Newton John
* Chris Novoselic (Nirvana)
* Jason Orange (Take That)
* Mark Owen (Take That)
* Sinead O'Connor (vegan)
* Ozzy Osborne
* Doris Pearson (Five Star)
* Linda Perry (4 Non Blondes)
* Steve Perry (Lead singer Journey) Source: S.P.I.N. Steve Perry Info Network
* Keith Potger (guitarist/vocalist)
* Prince
* Jackie Quinn
* Rebel MC
* Marisa Robles
* Rikki Rocket (rock group Poison) (vegan)
* Tim Rogers (lead vocalist and guitarist with You Am I) Source: Juice magazine
* Doug Savor (singer for Puritan) Source: personal acquaintance
* Tom Scholz (Mastermind behind the rock-n-roll band Boston) (vegan)
* Dave Scott (bassist w/ Reach) (vegan)
* Sandi Shaw
* Shelter (krsna-core band) Source: numerous interviews and the song "civilized man" from the Mantra album
* Seal
* Captain Sensible
* The Shamen
* Sinitta
* Siouxsie Sioux
* Grace Slick (Singer with Jefferson Airplane, Jefferson Starship) Source: Grace talked about it during her workshop for The Learning Annex, San Francisco.
* Heather Small (M-people, vegan)
* Robert Smith (The Cure)
* Jimmy Somerville
* Ringo Starr (and his wife, Barbara Bach)
* Keni St George
* Geoff Tate (Vocalist for Queensryche) (vegan)
* Richard Thompson (singer/songwriter) Source: August/September Dirty Linen Magazine
* Tanita Tikaram
* Farin Urlaub (singer of the German band "Die Ärzte") Source: German magazines
* Steve Vai (guitarist (David Lee Roth, Whitesnake, Frank Zappa)) Source: Personal knowledge/Guitarist magazines
* Eddie Vedder (lead vocalist with Pearl Jam)
* Sarah Washington
* Charlie Watts (Stones)
* Jane Weidlin (ex Go-Go's)
* Alan Wilder (Depeche Mode)
* Vanessa Williams (pop singer) Source: Teen's Guide to Going Vegetarian
* Wendy O. Williams (Lead singer with the Plasmatics / solo) Source: Vegetarian Times, July 1984, Issue 83
* Womack & Womack
* "Weird" Al Yankovic (vegan) Source: John "Bermuda" Schwartz, drummer of Al's band
* Yazz (vegan)
* Dweezil, Moon, Ahmet, Diva Zappa (Children of Frank Zappa. Dweezil and Ahmet have rock band "Z". Moon is an actress. Diva hasn't chosen a carreer yet. All are drug and alcohol free as well.) Source: April 1993 Playboy Interview with Frank Zappa. Liner notes from "Confessions" (1991 Dweezil Zappa). Personal Conversations with Dweezil.
* Benjamin Zephaniah (vegan)

TV личности

* Pamela Armstrong (News reader)
* Andrea Arnold (Children's TV)
* Bob Barker (host of The Price is Right) Source: Teen's Guide to Going Vegetarian
* Phoebe Buffet (Friends)
* Marian Chanter (Krypton Factor Winner)
* Phil Cool
* David Duchovny (star of the X-Files) Source: Entertainment Weekly, Sept/Oct 95
* Barbara Edwards (BBC TV first woman weather forecaster)
* Philippa Forrester (Children's TV) Source: Vegetarian Society of the UK and 'BBC Vegetarian Good Food' magazine.
* Angela leven en laten leven Groothuizen (presenter dutch TV program 'de uitdaging) Source: Vegatopia
* Larry Hagman
* Antoinette Hertsenberg (Host consumer programme at TROS TV Netherlands Magazine DIER,Dutch Society Protection Animals) Source: Magazine Dier January 1996
* Simon Hickson (Live & Kicking)
* viola leven en laten leven Holt (presenter dutch TV program 'de 5 uur show') Source: Vegatopia
* Sean Hughes (Irish comic)
* Hennie Huisman (Holland's most popular showmaster.)
* Gareth Jones (Children's TV)
* Diane Louise Jordan (Former presenter BBC tv's 'Blue Peter', now producing own programmes for the BBC.) Source: Vegetarian Society of the UK and 'Vegetarian Living' magazine (now out of publication).
* Penny Junor
* Diane Kemp (Gardeners World, Britain)
* Ricki Lake (Talkshow host and acctress) Source: Mr Showbizz WWW-pages
* Joe Longthorne (?)
* Don McLean (singer, songwriter)
* Kevin Nealon (US TV)
* Leonard Nimoy (plays Spock on Star Trek)
* Fred Rogers (Mr. Rogers on PBS's "Mr. Rogers' Neighborhood") Source: Teen's Guide to Going Vegetarian
* Jerry Seinfeld (Seinfeld) Source: People Weekly 1995 Entertainment Almanac
* John Simpson (TV journalist)
* Lisa Simpson (Homer's daughter on "The Simpsons") :-) Source: Lisa became vegetarian on the Oct. 15, 1995 episode
* Julie Snyder (Talk show on Montreal TV Canada) Source: She makes much promotion for vegetarism on TV
* Sy Sperling (President of the Hair Club for Men -- he can be seen in his company's TV commercials) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* Jo Stevens (MTV Real World, SF) (vegan)
* Jonathan Taylor Thomas ("Randy Taylor" Home Improvement) Source: magazines
* Wendy Turner (presenter on both BBC and Channel 4 TV (UK)) (vegan) Source: The Vegan Society UK
* Mary Tyler Moore (The Mary Tyler Moore Show, Dick Van Dyke) Source: interview with her on the Tonight Show with Jay Leno
* Maitland Ward (The Bold & The Beautiful, US soap)
* Vanessa Warwick (MTV VJ)
* Trevor Williams (British, Going Live)
* Victoria Wood (British comedian)
* William Woollard (British actor)

Радио личности

* Tony Blackburn
* Jackie Brambles
* Fat Tony
* Kevin Greening (BBC radio 1 DJ. Openly gay. One of (if not the!) wittiest personalities on radio.)
* Meg Griffin Source: New Jersey Animal Rights Alliance
* Casey Kasem (also on TV)
* Chris Mitchell (DJ on KGVM-FM in Nevada, USA; Assistant Sysop, CompuServe Vegetarian Forum;20+ years as vegetarian.)
* John Peel
* Janice Long
* Dianne Oxberry (Radio One Weather Girl)
* Peter Simon (Children's BBC)
* Judi Spiers (Pebble Mill)
* Claire Sturgess
* Dave Lee Travis ("A Jolly Good Show", BBC Worldservice) Source: He said it during his programme.
* Shelton Walden (Host/Producer of "Walden's Pond", noted weekly radio program on animal rights, human rights, veganism, and the environment. The first radio program of its kind in New York City) (vegan) Source: Self
* Ron de Rijk (Dutch sportscaster)
* pierre robert (a insanely popular radio deejay in philadelphia on 93.3 philadelphia) (vegan) Source: he said it numerous times on the radio

Спортисти

* Hank Aaron (home run champion in major league baseball) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* B J Armstrong (US Basketball star)
* Al Beckles (body builder)
* Sorya Bonali (ice skater)
* Les Brown (veteran runner)
* Peter Burwash (tennis)
* Andreas Cahling (body builder)
* Andreas Cahling (bodybuilder)
* Chris Campbell (1980 world champion wrestler)
* Joanna Conway (ice skater)
* Sylvia Cranston (triathlete)
* Sally Eastall (Marathon runner - UK No 2, vegan)
* Di Edwards (runner, Olympic semi-finalist)
* Katie Fitzgibbon (marathon runner)
* Clare Francis (sailer)
* Louis Freitas (body builder)
* Carol Gould (marathon runner)
* Estelle Gray (cyclist) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* Sammy Green (runner)
* Ruth Heidrich (3-time Ironman finisher, marathoner, age-group record holder, Pres. Vegetarian Society of Honolulu) (vegan) Source: personal acquaintance, also...her book--A Race for Life
* Sally Hibberd (British Women's Mountain Bike Champion)
* Sharon Hounsell (Miss Wales Bodybuilding Champion)
* Desmond Howard (formerly w/Washington Redskins, now w/Jacksonville Jaguars) Source: PETA mailer
* Roger Hughes (Welsh National Ski Champion)
* David Johnson (BAA coach)
* Kathy Johnson (Olympic Gymnast)
* Alan Jones (British ski jumper)
* Billie Jean King (tennis champion) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* Killer Kowalski (wrestler) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* Jack LaLanne (Fitness guru) (vegan)
* Donnie LaLonde (Former Light Heavyweight Champion of the World. (Lost title to Sugar Ray Leonard)) Source: Article in San Jose Mercury News
* Tony LaRussa (Manager of St. Louis Cardinals - US team) Source: PETA, Animals Agenda, Animals Voice, Veg Times, others
* Silken Laumann (Olympic rower) Source: Cooking Television Show
* Judy Leden (British, European & World Hang Gliding champion)
* Marv Levey (Buffalo Bills Coach)
* Jutta Müller (multiple Windsurfing World Cup Champion) Source: Flutlicht 95/6/18 on Südwest 3 (German TV program)
* Jack Maitland (triathlete
and fell runner)
* Cheryl Marek (cyclist) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* Leslie Marx (fencer;1996 woman's epee national champion)
* Kirsty McDermott (runner)
* Lindford McFarquar (body builder)
* Robert Millar (cyclist)
* Katherine Monbiot (world champion arm wrestler and nutritionist) (vegan) Source: The Vegan Society UK
* Monika Montsho (weightlifter, 2 x runnerup GB Championships 60kg, NW woman weightlifter of the year 1991)
* Edwin Moses
* Martina Navratilova (Retired Tennis Champion) Source: Magazine Interviews/Genesis Awards
* Julie Ann Niewiek (Basketball commentator) Source: Grand Rapids press/ Image Magazine
* Paavo Nurmi
* Robert Parish (Center - Warriors, Celtics, Hornets, Bulls) Source: Hearsay
* Bill Pearl (Bodybuilder, Mr America) Source: Getting Stronger by Bill Pearl, pg 399
* Bill Pearl (Mr. Universe and bodybuilder) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* Anthony Peeler (NBA Grizzlies basketball player) Source: NBA web site profiles
* Dave Scott (five time winner of the Ironman Triathlon) (vegan) "The New Laurel's Kitchen" cookbook
* Debbie Spaeth-Herring (Georgia State power-lifter) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* Jonathon Speelman (chess)
* Lucy Stephens (triathlete - vegan)
* Jacques Vaughn (All American point guard, #1-ranked Univ of KS Jayhawks) Source: Lawrence (KS) Journal World (numerous editions)
* Kirsty Wade (runner)
* Bill Walton (basketball player) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian

Книжевници, филозофи, научници

* Scott Adams (writer/artist of comic strip "Dilbert") Source: Vegetarian Times June (or so) 1996
* Louisa May Alcott (author of the novel Little Women) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* Clive Barker (Author of Hellraiser series, Weaveworld, etc.) Source: Appearance on Politically Incorrect With Bill Maher
* Jeremy Bentham (Philosopher) Source: Animal Liberation, by Peter Singer
* William Blake
* Berke Breathed (US Cartoonist -- writes and draws Bloom County and Outland comic strips) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* Charlotte Bronte
* Leonardo Da Vinci
* Charles Darwin (British naturalist in 1800s) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* Thomas Edison
* Ralph Waldo Emerson (American lecturer, essayist, and poet)
* Amanda Feilen (writer and poet) (vegan)
* Henry Heimlich M.D. (created Heimlich maneuver) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* Krishnamurti Jiddu (Spiritual teacher) Source: Krishnamurtis Notebook, His biography written by Mary Lutyens.
* Steven Jobs (founded Apple computer company) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* Franz Kafka (Writer) Source: Vegetariana Cookbook
* Carla Lane (Writer & TV scipt writer & animal welfare )
* Milton
* Alan Moore (Comics writer, Watchmen, V For Vendetta, Marvelman, etc.)
* Sir Isaac Newton (English scientist, astronomer, and mathematician) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* Plato
* Sir C. V. Raman (Nobel prize-winning physicist - 1930s?)
* Srinivasa Ramanujan (Probably the greatest Indian mathematician in the last 1000 yrs.) Source: The man who knew Infinity by Kanigel
* Serge Raynaud de la Ferriére (Founder of Universal Great Brotherhood) (vegan) Source: His Literature: Yug.Yoga Yoghismo. Ed. Diana
* Ruth Rendell (writer) Source: BBC Vegetarian Good Food mag, Dec 1997
* John Robbins (author of Diet for a New America and May all be Fed) (vegan) Source: Author's books.
* Jean Jacques Rousseau (French writer and political philosophers) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* Albert Schweitzer (German philosopher, physician, musician, clergyman, missionary, writer on theology) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* George Bernard Shaw (writer)
* Percy Shelley (poet)
* Upton Sinclair (American writer) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* Isaac Bashevis Singer (Writer - Nobel Prize winner in Literature)
* Peter Singer (Philosopher. Author of Animal Liberation) Source: His book Animal Liberation
* Socrates
* Colin Spencer (reknown food writer) (vegan) Source: The Vegan Society UK
* Benjamin Spock (MD)
* Chandrashekar Subrahmanyam (Nobel prize-winning astrophysicist - 1983)
* Emanuel Swedenborg (1688-1772)
* Nikola Tesla (Inventor; too many to list, including AC Current) Source: Any decent biography of Nikola Tesla
* Henry David Thoreau
* Leo Tolstoy
* Mark Twain
* Alice Walker (vegan) Source: Her autobiographical text Everything We Love Can Be Saved
* Alan Watts (philosophical writing)
* H.G. Wells (British author) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* William Wordsworth
* Serge Raynaud de la Ferriere (Universal Great Brotherhood Founder) Source: U.G.B. in Mexico.

Povijesni vegetarijanci & advokati vegetarijanstva

* Clara Barton (founded American Red Cross) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* Annie Besant
* General William Booth
* Fenner Brockway
* Rupert Brooke
* Cesar Chavez (involved with United Farm Workers union in 1960s.) Source: A Teen's Guide to Going Vegetarian
* St John Chrysostom
* Clement of Alexandria
* Sir Stafford Cripps
* Diogenes
* Albert Einstein
* Henry Ford (Documentary film at Greenfield Village claimed Henry Ford was a vegetarian)
* Goldsmith
* Dr John Harvey Kellog (brother of W K Kellog who founded the Kellog Company) (vegan)
* Lamartine
* Martin Luther
* Caitanya Mahaprabhu (Indian saint, Golden Avatar of Lord Krishna, born 1486AC ) Source: Sri Caitanya-caritamrta
* Mahavira
* Eustace Miles
* Montaigne
* Barbara Moore
* Canakya Pandit (Indian philosopher and prime-minister of King Chandragupta ) Source: His work Niti-shastra about 300BC
* Sir Isaac Pitman
* Origen
* Ovid
* Plotinus
* Plutarch
* Pope
* Porphyry
* H.H A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada (He brought Krishna consciousness to America. Famous spiritualist.) Source: Back to Godhead Magazine July/August 96
* Pythagorus
* Ilya Repin (russian artist in 1800s) Source: His friend Leo Tolstoy
* Anthony Robbins (Success Motivational Coach) (vegan)
* Richard St Barbe Baker
* Henry Salt
* Schopenhauer
* Seneca
* Voltaire
* Dr Barnes Wallis
* Mary Webb
* John Wesley
* Ellen G. White (Founder Seventh Day Adventists Church) Source: Review and Herald 1-1996
* Zoroaster

Modeli

* Jenny Blyth
* Pamela Bordes
* Christie Brinkley
* Victoria Cooper
* Rachael Garley
* Angie Hill
* Yasmin Le Bon
* Kathy Lloyd
* Gail McKenna
* Carre Otis
* Laetizia Scherrer (model & designer)
* Christine Stone

Политичари,државници и активисти

* James G. Abourezk (Former U.S. Senator and Congressman)
* Susan B. Anthony (leader of Woman's Suffrage movement) Source: Animal Liberation, 2nd edition (hardcover), p. 221 - Peter Singer
* Tony Banks (MP, UK)
* Andrew Bartlett (Senator in Australian Parliament) Source: speech in Australian Senate, self reported
* Tony Benn (MP, UK)
* Anne Campbell (MP Lab Cambridge, UK)
* Chelsea Clinton (U.S. President Bill Clinton's daughter) Source: PETA newsletter
* Harry Cohen (MP Lab Leyton, UK)
* Viscount Craigavon (UK)
* Willem Drees (Dutch P.M. from 1948 till 1958)
* Mahatma Gandhi
* Anne Gilman (Mayor of Islington, UK)
* Andrew Jacobs (US Congress, Indiana) Source: many veg sources (PETA, Veg times, etc)
* Kamel Junblatt (Lebanese political thinker and member of Parliament)
* Moritz Leuenberger (Minister of energy and transport of Switzerland) Source: several newspaper articles of Switzerland (among them L'illustré, mai 1996)
* Robert Lutz (president of Chrysler Corp.)
* Vos Marijke (Dutch MP for GroenLinks)
* Piers Merchant (MP Con, Beckenham, UK)
* Albert Mokhiber (Arab-American human rights activist)
* Sardar Vallabhbhai Patel (First Home Minister of India) (vegan)
* P.V. Narasimha Rao (Prime Minister of India (1991-1996)) Source: Common knowledge in India
* Philip Ruddock (Australia's Minister for Immigration) Source: Mentioned in an article in "The Australian" newspaper in late 1996
* Bernard Weatherall (ex speaker of the House of Commons, UK)
* Sofia there's not URL of Greece (the Queen of Spain) Source: Everybody knows it in Spain

омилени умови ми се:Никола Тесла и Леонардо да Винчи и некои други

PLAYLIFE's picture

I sega jas treba da ti napisham 6 milijardi luge po ime i prezime?!?

Powered By

PLAYLIFE Comunications LTD

miopa's picture

>ако сакаш повејќе умови евети овде бидејќи јас не ги набројав сите

Умови?? каде виде умови овде? Просечната интелигенција и образование на дискутантите на Багра сигурно се поголеми од „умовите“ што ги имаш наведено. Класична американштина, „ѕвездите“ да се сметаат за некаков авторитет.

И сторијата ти е пример на американска пропагандна школа. Користиш лична срцепарателна приказна за да направиш општа поента. Во 99.9999% од случаите животните што ги јадеш не ти значат ништо. Баш ми е жал што твоите ти го заклале (и изеле) миленичето, ама проблемот треба да го бараш во нив, не во светот.

toomuchisnotenough's picture

Се согласувам дека тоа што наведените ѕвезди се вегетаријанци не се доволна причина сите да го следат нивниот пример.

Но, колку и да е кул популацијата што се вртка на Багра, прилично сум сигурен дека нивното образовно ниво не е повисоко од она на ѕвездите.

Со ретки исклучоци, сите `ѕвезди` имаат завршено барем факултет, а многу од нив имаат и некакви постдипломски студии. Многу малку од нив се самоуки таленти.

За интелегенцијата не би можеле да заклучиме со сигурност, но самиот факт што успеале да стигнат до каде што стигнале до врвот на едно од најконкурентните полиња на планетава зборува за некаква интелегенција.

Претпоставувам дека знаеш за теоријата на повеќекратна интелегенција (Multiple inteligence), па знаеш за што зборувам. Ако сакаше да кажеш дека популацијата на Багра има повисока `класична` интелегенција (IQ, односно логичко-математичка), можда си и во право, но немаш никаква основа врз која што би можел да го заклучиш тоа.

Chombe's picture

* Louise Jameson

Ја реков и Jenna Jameson станала вегетаријанка.
У тој случај и ја го празнам замрзивачот. :)

Него, пола од овие фраери и опајдари што ги наброја, ОК све се тоа вегетаријанци, ама сите носат чевли, каиши,новчаници и бунди од ретки мрмоти на кои им се заканува истребување. И биди сигурен дека пола од нив везе немаат, него едноставно тераат некоја мода. Гарант скришно „бутаат“ Big Mac со extra bacon или јадат генетски модифицирана соја што е уште полошо.

И кај ти се вегетаријанките Cameron Diaz и Britney Spears? Срамота. :)

http://abclocal.go.com/wls/news/allaboutkids/040504_allaboutkids.html

ParkEtuS's picture

Потполно се сложувам со тебе дека има многу вегетаријанци од мода и дека генетски произведената храна е срање.
И се трудам да не употребувам никакви производи од животни како на пример и кожни чевли...

Julls's picture

Те молам објасни ми го феноменот „се трудам да не употребувам никакви производи од животни како на пример и кожни чевли...“
Те молам објасни ми како тоа ти бираш чевли? Дајте ми од оние скај чевлиња? Или дајте ми најлонски чизми?

ParkEtuS's picture

И покрај тоа што изиграваш паметњакович и сакаш само да си интересен ќе ти одговорам на твоето бедно прашање со беден одговор
,па брат имаш очи?...имаш....
имаш памет?....имаш....
па споиги тие два органи и ќе добијаш резултат...

viktoria's picture

Абе има право дечкото...

Julls по Лондони, Амстердами и сл. доста се популарни и шик продавници во кои се продаваат ептен јаки чевли како за мажи така и за жени од ’дизајн кожа’. Неможеш да препознаеш дека не е кожа.. и сите овие што се еколошко-вегетаријанско ориентирани таму се снабдеваат со only leather look-a-like производи. (башка што издржливоста на производиве као каиши е иста ко на вистинската кожа)

ParkEtuS's picture

ама тој нема излезено од дома тоа е неговиот проблем;-) се мама изгледа му врши работа
(се извинувам за мојот сарказам)

Julls's picture

Штета, а јас мислев дека знам нешто од светов, само од седење дома не се дознавало ништо. Посебно на прашањето кога некој ваков лик ќе се појави кој знае се.
Бтњ, сум слушнаЛ за тоа по Лондони и Амстердами и тие чевличиња (исклучиво ТВ гледам, ни на географска карта не знам каде се овие градови) но се прашувам дали сеумниов овде го има истото во Македонија.
Бтњ, не јадам месо..ми пречи на желудникот, да се вратиме на темата.

ParkEtuS's picture

а ти да видеше каде престојувам моментално ништо не читаш и истражуваш а сакаш да учествуваш и кој рече дека сум сезнаен.....а да .... ти рече сори

Julls's picture

Епа вака сезнајко. Ме заболе кај престојуваш, а арно што ме потсети па да видам кај престојуваш. Бтњ, нит се потрудив да те читам до крај ниту пак имам намера, гледам само колку се пиздиш со останативе, и се трудиш да докажеш нешто во кое не секој верува. Јас лично, не ги сакам животните, а не ги јадам од друга причина. И баш ме заболе дали ќе убијат животинка некаква или не, ама баш ми е гајле! Ама како сласно би к’снала некое мевце да ми трпеше желудников, немаш идеја! И дај не ми се пренемагај со одговориве...

ParkEtuS's picture

Ама ти чукна на моја врата т.е. моја тема и сега се пиздиш па речи барем здраво како сте ,можи и кафе ќе те понудев да беше по пријатен малку..не е културно така ма...Но пак ке те прашам каве сакаш?:)

TylerDurdan's picture

Ignorance is Bliss :):):)

гоце's picture

генетски произведената храна е срање.

Брат, абе ти сам да не си ја гаиш храната?

БТЊ, храната (а и домашните животни) во денешниот облик се производ на вештачка селекција. Со напредокот на генетиката ќе се добијат супериорни видови кои ќе даваат повеќе од се што му е потребно на човекот.

Да е житото во своја оригинална форма ќе дава 1/4 од днешниот род.

ParkEtuS's picture

Ги набројав од причина прибидејќе кога тие афторитети и умови се откажале тоа едноставно така треба да биде,нивната свест и начин на размислување сигурно е поразлична од нас обичните а ги наведов во сторијата и постовите и другите причини зошто не јадам месо,еве и некои други причини:

Порано јаделе месо бидејќи немале избор, немале аптеки и толкав број на витамини во облик на таблети и што уште не,немале толку развиена исхрана како што е денес.
Еве да влезеш во еден супермаркет имаш голем спектар на храна која не содржи месо па све што прават од сојата тоа чудо е имаш салама од соја колбас од соја пилешко од соја млеко од соја и што уште не...
ДЕНЕС Е МНОГУ ЛЕСНО ДА СИ ВЕГЕТАРИЈАНЕЦ

Јас оправдувам да убијаш животно доколку мора да јадеш нешто

јас едноставно сум против злоупотреба на животните,

денес не мора да убијаш животно за да опстанеш.

Ако се најдам во пустина и мора да јадам и јас самиот би го направил тоа,би убил за да преживеам.Но сега засега фала богу не сум се нашол во таква ситуација ;-)

Ние луѓето мечката и мајмунот сме цицачи кои можиме да јадеме и месо и вегетаријанска исхрана но разликата со тие два цицачи е што нашата свест и интелегенција е поразвиена од нивната,

така да со таа наша интелегенција(која многу пати неправилно ја користиме)имаме ИЗБОР,

зошто би избрал да убијам некого ако не е тоа потребно... you know what i meen !!!

TedBundy's picture

"Ги набројав од причина прибидејќе кога тие афторитети и умови се откажале тоа едноставно така треба да биде,нивната свест и начин на размислување сигурно е поразлична од нас обичните"

Сите тие,или барем повеќето од нив се имаат откажано поради една причина.И таа е мода,тренд,фешан, како сакаш наречи ја.

Сакаш да кажеш дека тие (celebrity) што ги наброја се единствените паметни во овај свет и тие ја откриле "вистината" и ја уништиле матрицата?!:) А ние другиве сме слепци пошо сме го голтнале грешното апче и сме заблудени?!Демек мислиме само со курот и со јазикот!?:)
СЕДИ НЕ МЕ ЗАЕБАВАЈ!:)
Има толку многу авторитети по цел свет што не се имаат откажано месо.Оваа причина ти е глупава.

Сторми,инспириран од Саут Парк:) одговори најдобро: прави го она што тебе ти се свиѓа а не тоа што другите ти кажуваат да го направиш.

toomuchisnotenough's picture

Вика, "If we weren't meant to eat animals, why are they made out of meat?"

ParkEtuS's picture

и ти си од месо дојди да те изедиме;-)

toomuchisnotenough's picture

:-)

Друже, тоа беше само заебанција. Јас сум исто вегетаријанец повеќе од десет години, али кога го прочитав прв пат се скршив од смеење.

Текстот ти е на место, како и муабетот со месојадците. Драго ми е што не си еден од оние милитантните наци-вегетаријанци.

Јас престанав да јадам месо од "идеолошки" причини, но тие веќе не се толку силни сами по себе, така што сега претпоставувам дека сум вегетаријанец по инерција. Понекогаш кога сум у фино друштво знам да прокоментирам дека не сум вегетаријанец, туку дека само не сакам да јадам нешта што имаат чмар. ;-)

Obi's picture

ЖИВОТНИТЕ СЕ ВКУСНИ!!! :)

GT's picture

Idi be vo bestraga. Shto znaesh ti, ubavo ti kaza deckovo, a ti protiv Isak i toa Sir Newton ke idesh. On znael deka ne cini meso, ti ke mi kazesh.

hahahahahah
MI teknuva na LUde godine i : "E Daro, Daro, od kad si umrla, serem ko patka!" hahahahahha

StormAngel's picture

Значи затоа Исак бил толку паметен.
Он само јаболки јадел!
Пу бе мајката.=)))))

ParkEtuS's picture

ок мислам дека сте спремни и за малку видео материјал кој е многу лајт во споредба со реалноста но и покрај тоа што материјалот е лајт не му го препорачувам на оние со послаб стомак

http://www.petatv.com/tvpopup/prefs.asp?chgpref=1&video=unhappy_cows_uncut

ParkEtuS's picture

http://www.noveal.org/forgetaboutit/

http://www.bancruelfarms.org/meatrix/

http://www.freerangegraphics.com/flash/flash3.html

http://www.freerangegraphics.com/flash/flash3.html

http://www.freerangegraphics.com/flash/flash3.html

http://www.freerangegraphics.com/flash/flash3.html

http://www.freerangegraphics.com/flash/flash3.html

овие клипчиња не се насилни и може секого да ги гледа бидејќи се анимации

ParkEtuS's picture

http://www.factoryfarming.com/gallery/photos_video.htm

овде има насилство и тоа како

PLAYLIFE's picture

Poshtuem vakov fejk ;)

De facto e dokazano deka ima shtetni posledici po zdravjeto od nejadenjeto meso, a kako najlesno prepoznatlivo e blediloto shto se pojavuva. Taka da, te molam poshtedime od takvi gluposti. I jas kako Obi, bi se nadovrzal na Ptijalinot. Nie go imame. Otvori biologija ucebnik. Ke vidish ;) :) :) :)

Brought To You By

PLAYLIFE Restaurants Inc

AstralBoy's picture

Незнам од каде, но најверојатно не сте прочитале добро, но ако провериш ќе видиш дека всушност Паркетус има напишано:

"-Плунката на месојадците не содржи птијалин и не може уште во устата да ги раствора скробните материи;

-Плунката на тревопасните содржи птијалин и може да врши предварење на скробот."

StormAngel's picture

Паркетус,
Едно прашање онака,
Лавовите или пак лешинарите или други животинки мили и драги,кога јадат луѓе,мислиш дека пишуваат стории за тоа како треба здраво да се хранат?=))))

Да се биде на врвот на ланецот на исхрана не е мала работа.Речи фала богу што сме таму.Инаку замисли да те јадат инсекти или пак парамециуми за вечера,или пак да станеш ордевер за некоја верверица или лисица?=)))))
На крај крајева...не го јадеме секое месо од животните ние...нели?

Сторијава ти е супер,ама коментарите ти се некако ептен напорни.Како со сила да сакаш да не тераш да не јадеме месо.
Е нема,ќе јадеме. =))))

gnosis's picture

>>Сторијава ти е супер,ама коментарите ти се некако ептен напорни.Како со сила да сакаш да не тераш да не јадеме месо.
Е нема,ќе јадеме. =)))) <<

Pomini 10min vo klanica.. bas me interesira dali ke prodolzis da jades meso.

>>Да се биде на врвот на ланецот на исхрана не е мала работа.Речи фала богу што сме таму.

Pokraj fizickoto zdravje na koe mesoto ima stetno vlijanie postoi mentalno i duhovno zdravje na koesto ima 100 i 1000 pati pogolema steta..
Srekata ne e vo toa sto sme na vrvot na lanecot, tuku sto imame izbor da bideme slobodni od toj lanec..
pozdrav

Pages