Уништување на тековниот економски и политички поредок за сметка на комунизмот и анархијата.

Одличен клип за корените на глобалната економска криза (преземено од www.on.net.mk)

Кој не го видел, еве ви прилика: [url]http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=E7129F275992C54B84EE18EC310CA184[/url]

Капитализам или не?

Теми: 
Категорија: 

Сон

Иритирачкиот звук на алармот ме разбуди. Со едно отворено око проверувам каде сум. Истиот ѕид, истиот прозор. Истото парче небо оградено со згради и гранки кои го сечат. Мрзеливо станав.
Го пробав кафето, немаше вкус, го пробав тостот, ниту шунката ниту кашкавалот не ме мотивираа да продолжам да јадам, па тука заврши мојот појадок. Станав се облеков набрзина и трчајќи влегов во автобусот.
Обичен пролетен ден. Свеж воздух ми ги полнеше градите а сонцето срамежливо се појави на хоризонтот. Следната автобуска станица беше пред паркот. Без некаква причина се симнав од автобусот и тргнав накај паркот. Се јавив на работа дека денес нема да одам. Ја раскопчав кошулата и зедов длабок здив, ми годеше. Шетав како да знам каде одам, ама само се преправав. Видов ливада која сонцето само што почна да ја открива, па ми изгледаше важно да го гледам тој чин. Легнав и зјапав во небото, обидувајќи се да најдам поврзаност помеѓу облаците, зошто и како се движат. Уживав во безредието на облаците и топлината на сонцето.

Теми: 
Категорија: 

Перспективи 2

Се случи пред неколку дена. Вторникот вечерта. Како оттогаш да поминал еден месец. Немам дупки во памтењето, скоро и да не пиев, повеќе се временски криви – моменти траеја со часови, цели денови, потоа бордо темнина со мирис на омекнувач и секс. Уште ја осеќам, до толку ми беше досадно.

Забавата заврши доцна, околу 3. Вечна седенка со вечните лица, досадни. Останавме со Анка и Станка, тројцата, почнаа повторно да го тупат по којзнае кај пат слабостите и глупостите на „другите“. Кончено осетив малку тишина, и двете ги подмешнуваа чашите, небаре вежбаат ватерполо со мушички. Анка пак закука како никој не ја сака. Стана да си оди, а мене ме мрзеше со прст да мрднам дека надвор ладно, а знаев дека оваа ќе ме тера да и помагам да раскрева, па палев цигара една за друга, чекав да и се приспие да не се малтретирам и да си одам. Стално праам така. Стандард финта.

Екстра: 
Теми: 
Категорија: 

Владата на РМ страјкс аген! Дрогите на тапет!

Се надевам сте ги виделе најновите пропагандни клипови на владата на РМ. Во нив се прикажани опасностите од користење на дрога и последиците кои ги носат истите. Филмовите се базирани 150% на факти и повеќегодишни истражувања. Трошоците за нивна изработка отприлика заедно чинеле колку Аватар на Џејмс Камерон. За што се работи? Погледнете:

[url=http://]http://www.youtube.com/watch?v=fD6WSk_lhQ8[/url]
[url=http://]http://www.youtube.com/watch?v=4eD9D9XtGLo&feature=related[/url]
[url=http://]http://www.youtube.com/watch?v=j-QKRa5h32s&feature=related[/url]

Теми: 
Категорија: 

Роза за откинатата Роза

Сите ние луѓево сме различни, но меѓу нас има и некои што се многу поразлични од другите. Мнозинството „нормални“ луѓе најчесто забораваат на оние кои што не се такви, на оние што се хендикепирани. Да се потсетиме на нив барем денеска, на Светскиот ден на хендикепираните.
<!--break-->

Теми: 
Категорија: 

ВОЈНА...

Читам во денешно Време , во рубриката Хроника (ми вика сервис анавејлабл, неможам да ставам линк) за маките што си ги имале возачите од велосипедистите. Текстот напишан од новинар/ка, лаик за велосипедизам во секој случај, но барем е пробано да се даде опис на проблемот од сите засегнати страни. Проблемот е всушност многу едноставен. Тотално немање врска од страна на градските власти за конкретнава проблематика, натамошно поставување и одбележување на „велосипедски патеки“ без да се направи конкретна анализа и консултација со одредени експерти за вистинско решавање на проблемов.

Теми: 
Категорија: 

КРИТИКА НА „КРИТИКА“...

<div align="justify">Со мало задоцнување но сепак морав да реагирам. Во бројот на <a target="_blank" href="http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1000&ArticleID=38733">Шпиц од 16.11.2009</a>, прочитав некаков обид за критика на операта за деца &bdquo;Пепелашка&ldquo; изведена на 13.11.2009 во Македонската Опера и Балет.

Теми: 
Категорија: 

Македонскиот Расколников

Нова Македонија
Карамарков

Останати вести
Честитка од Иванов до Келер по повод 20-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид
Бeнзините и дизелот поскапуваат за половина денар по литар
Повторно ограбена црквата во скопски Чаир
Печати | Прати ја страницата | Врати се назад

Виктор Карамарков, 28-годишно момче од скопската населба Ѓорче Петров е македонскиот Раскољников кој во изминативе осум месеци убил четири жени, а осомничен и за три обиди за убиства, соопшти Министерството за внатрешни работи

Теми: 
Категорија: 

А што е со македонските бранители ?

Македонските бранители да не речам мачители беа актуелни деновиве а никој ништо не рече за нив како да тоа не е битно овде иако тие се луѓето што клечеа во рововите додека ние шкрапавме на тастатури, тоа се луѓето што сега повторно се на фронт со државата а ние повторно молчиме без ниеден збор подршка или плуканица за истите.Па ке речам срамота е да гледаме како они кој крвареа за нашата ни земја да бидат тртирани како последно дупче на свирката а згора на се срамота е да гледаме како за оние рамковните се спрема амандман кој ке биде вметнат во законот за пензионерите на втора светска војна.

Теми: 
Категорија: 

ПРИЈАТЕЛСКИ СОВЕТ...

<p align="justify">Го упатувам ова до сите политички партии што делуваат на територијата на Р. Македонија. Постов е инспириран од случка што ми се случи пред половина час во бифето на една од поголемите културни установи. Имено седевме таму со пријателчиња, уметници, и дојде еден од раководните лица на институцијата. И покрај тоа што имаше во друштвото човек што не го познава, имено јас, типов се обрати со најсељачки можен жаргон за професионални работи поврзани со институцијата.

Теми: 
Категорија: 

Pages

Subscribe to Front page feed